چشمه دوزی در اصفهان

چشمه دوزی قدیمی ترین سوزن دوزی اصفهان به شمار می آید که معمولا برای کتان های سفید یا رنگی با نخ همرنگ و گاهی با نخ های الوان بدون نخ کشی پارچه دوخته می شود.

در چشمه دوزی ، سادگی طرح اهمیت بسیار دارد. این دوخت معمولا توسط نقشه و شمارش الیاف کتان انجام می گیرد و زیبایی آن به علت ظرافت و تمیزی کار می باشد.

یک نخ به طور چهارخانه از پارچه کشیده می شود و سپس چهارخانه را بوط مایل مثل ژور پر می کنند.

چشمه دوزی را می توان با برودری دوزی و قلاب‌دوزی انجام داد. در اصفهان بیشتر از نقش های قلمکار استفاده می کنند و گاه ینیز، بته، جقه و امثال آن ها را در بین چشمه دوزی با قلاب می دوزند.

درویش دوزی نیز شبیه چشمه دوزی است با این تفاوت که در آن از نخ کشی کمتر استفاده می شود.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.