تنگه هرایرز پیشنهادی برای طبیعت‌گردان فارس

کم کم فصل بهار نزدیک می شود و خانواده ها دنبال مکان ها و تفرجگاه هایی برای گذراندن اوقات فراغت خود هستند . تنگه هرایرز با برخورداری از زیبایی های طبیعی و محیط خنک و سرسبزش برای تفریح آخر هفته ی خانواده ها و گروههای طبیعت گرد و کوهنورد استان فارس می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

تنگه هرایرز با دره‌ای ژرف و پرآب، در مجاورت جاده شیراز – اهواز و در نزدیکی روستای هرایرز قرار گرفته و دارای جنگل بلوط، بنه و بادام است. روستای هرایرز در ۱۵کیلومتری جنوب شرقی شهر نورآباد ممسنی در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است و دارای قدمتی تاریخی است و طبیعتی زیبا و خیره کننده دارد که سالانه هزاران گردشگر و طبیعت گرد را به خود جذب می‌کند.

49758

از ویژگی های روستای هرایرز می توان به دروازه های ورودی این روستا اشاره کرد، هرچند این دروازه ها در اثر زلزله های متعدد و گذر زمان و همچنین بی توجهی تا حد زیادی از بین رفته اند و تنها خرابه‌ای از اَن باقی مانده‌است اما همچنان جزئی از آثار تاریخی برجسته ی این روستا به حساب می آیند. علاوه بر وجود منطقه تفرجگاهی تنگ هرایرز، قبرستان بسیار قدیمی وجود دارد که در آن سنگ قبرهایی مربوط به قرن اول و دوم هجری دیده می‌شود، درکنار این قبور قدیمی، حرم منتسب به امامزاده علی نیز واقع شده‌است که از جاذبه های دیدنی هرایرز محسوب می شود که همه ساله در روز عاشورا پذیرای عزاداران است.

جاهای-دیدنی-فارس-تنگ-هرایرز-6

آب و هوای این منطقه کوهستانی است و تنگ هرایرز در منطقه ی کوهپایه ای واقع شده است. تقریباً همه ی فصول سال برای تفرج و گردش در این منطقه مناسب است به جز زمستان که سردی هوا ممکن است سبب آزار شود. وجود چشمه های دائمی در تنگ هرایرز از جمله چشمه ی بزرگ سراب سبب برودت هوا حتی در فصول گرم می شود. این هوای دلچسب بر جذابیت انی منطقه برای خانواده ها می افزاید.

چشمهٔ سراب باغ که از جمله چشمه‌های دائمی این منطقه‌است، حتی در فصل تابستان نیز به لحاظ محیط خنک و سرسبز اَن و برکه‌ای که در سرچشمه اَن ساخته شده‌است، تفرجگاه بسیار مناسبی برای گذران اوقات گرم سال است.مشابه همین چشمه و محیط اَن به فاصلهٔ هزار متری در منطقه‌ای به نام هرایرز بالایی قرار دارد، که قسمتی از اَب روستا نیز از اَن تأمین می‌شود. یکی دیگر از ویژگیهای منطقه هرایرز، تنوع گونه‌های گیاهی است.این منطقه همانند بسیاری از مناطق دیگر زاگرس، دارای کوههای پوشیده از درخت بلوط است .درختان بلوط این منطقه برخلاف مناطق سردسیر رشته کوه زاگرس –که عموماً دارای جثه ریزی هستند-به مراتب از تنه و ساقه بزرگتری برخوردار هستند.

49754

چشمه های دائمی تنگه علاوه بر ایجاد جذابیت گردشگری تقریباً نقش منبع اصلی تأمین آب شرب روستا های اطراف را هم بر عهده دارد. از دیگر ویژگی های طبیعی این منطقه می توان به پوشش گیاهی آن اشاره کرد. همانند سایر مناطق کوهپایه ای زاگرس، این ناحیه هم پوشیده از جنگل های بلوط است اما بر خلاف درختان بلوط سایر مناطق که جثه ای ریز و ارتفاعی کم دارند، درختان بلوط این ناحیه بلند تر و بزرگ تر هستند.

جاهای-دیدنی-فارس-تنگ-هرایرز-5

مسیر دسترسی:

تنگ هرایرز در مسیر جاده ی نورآباد به اهواز و در فاصله ی ۱۵ کیلومتری شهر نورآباد ممسنی، روستای تاریخی و زیبای هرایرز واقع شده است.

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

1 دیدگاه

  1. بسیار زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.