اوتو ماتسوری، فستیوال زمستانی ژاپن

ژاپن همواره به دلیل حفاظت از سنت های قدیمی و انتقال آن به نسل های جوان مشهور و زبان زد همه است. برخی از سنت ها ممکن است کاملا مزخرف به نظر برسد اما بیشتر آن ها باورهای عمیق ژاپنی ها را ترسیم می کنند مانند روشن کردن مشعل در فستیوال “اوتو ماتسوری”.

جشنواره اوتو ماتسوری هر سال در شهر شینگوی ژاپن در هنگام غروب برگزار می شود. این جشنواره با خوردن غذاهای سفید رنگ مانند توفو، ماهی، برنج و سوپ میسو شروع می شود. از دیگر مقدمات این فستیوال پوشیدن لباس محلی به نام “Noboriko” است. قبل از انجام مراسم، مردان در آب شور ساحل اوجیگاهاما حمام می کنند و سپس لباس های سفید خود را که ویژه این مراسم است بر تن می کنند. لباس مخصوص فستیوال اوتو ماتسوری از یک بلوز و شلوار تنگ سفید و یک طناب تشکیل شده است. این طناب باید ۷ بار دور کمر گره بخورد. این کار باعث می شود که آن ها به هنگام پایین آمدن از تپه با سرعت زیاد، آسان تر حرکت کنند.

فستیوال اوتو ماتسوری یکی از دو جشنواره بزرگ آتش در ژاپن است. مردان پس از نوشیدن نوشابه های شیرین، آرزوهای خود را برای سال جاری روی مشعل های خود می نویسند و به آتش می کشند و حرکت خود به سوی معبد کامیکورا را آغاز می کنند. آن ها قبل از رفتن به معبد کامیکورا، از سه معبد دیگر بازدید کرده و عبادت می کنند. این سه معبد عبارتند از هایاتاما، آسوکا و موشینجی. در طول راه خود به سمت معبدها و وارد شدن از دروازه معبد کامیکورا، نقطه شروع جشنواره اوتو ماتسوری، آن ها به عنوان نشانه ای از موفقیت و تحسین شجاعت، مشعل های خود را به یکدیگر می زنند و می گویند: “بیایید با هم برویم!”

آن ها پس از پیمودن ۵۳۸ گام تا بالای معبد مذکور، در آنجا توقف کرده و به عبادت می پردازند. سپس زمانی که نگهبان در معبد را باز می کند، همه تلاش می کنند تا با نهایت سرعت خود را به در پایین تر معبد برسانند. از دور چنین به نظر می رسد که یک نوار کامل از آتش به سمت پایین کوه در حرکت است که یک منظره بسیار جالب و دیدنی پدید می آید.

لازم به ذکر است که بهترین زمان سفر به شهر شینگوی ژاپن برای دیدن فستیوال اوتو ماتسوری، ششم ماه فوریه (بهمن) است. این جشنواره همه ساله در ماه فوریه برگزار می شود.

بی شک این جشنواره نیز یکی از حیرت انگیزترین فستیوال های جهان به شمار می آید.

1

2

3

4

5

maxresdefault

Oto-Matsuri-Torch Festival-5

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.