برج مایدن یک بنای مخروطی شکل در شهر باکو در جمهوری آذربایجان است که از سنگ ساخته شده و بهترین نماد برای معماری آذربایجان به شمار می‌رود.

ارتفاع برج مایدن ٢٩ متر ارتفاع است. در مورد سال ساخت برج مایدن اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد، اما نمای ساختمان نشانه‌های معماری قرن ١٢ را در خود دارد.

نام آذری برج مایدن ، “گیز قلعسی” است که در فارسی قلعه دختر نامیده می‌شود. درباره این برج داستان‌های زیادی می‌گویند. مثلا یکی از داستان‌ها مربوط به حکمران ثروتمندی است که به عشق دختر خود دچار شده و از او می‌خواهد که باهم ازدواج کنند. دختر که ترس از گناه او را گرفته و از طرفی نمی‌تواند از دستور پدر سرپیچی کند، به پدر پیشنهاد ساخت برجی را می‌دهد تا در مدت ساخت برج بتواند تمام جوانب را بسنجد و تصمیم خود را بگیرد. بعد از اتمام برج، دختر راحت‌ترین تصمیم و شاید عقلانی‌ترین تصمیم را می‌گیرد، به بالای برج رفته و خودش را به پایین پرت می‌کند.

در حال حاضر، داخل برج مایدن را نقاشی‌های قدیمی پوشانده و مغازه‌ای که سوغاتی‌های مختلف آذربایجان را می‌فروشد، هم در آن دایر است. از روی پشت بام برج مایدن ، محله‌های قدیمی باکو کاملا معلوم است.

برج مایدن یکی در سال ۲۰۰۰ به همراه کاخ شروانشاه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

Maiden-Tower-baku

Maidens-tower

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.