موزه ارامنه، موزه‌ای گره‌خورده با تاریخ و فرهنگ ارامنه

موزه ارامنه از جمله موزه های محوری شهر تبریز است که در محل کلیسای مریم مقدس قرار دارد. این موزه تحت نظارت خلیفه‌گری ارامنه‌ی آذربایجان اداره می شود.

موزه ارامنه (3)

موزه ارامنه شامل انواع اشیاء عتیقه است که عبارتند از: کتاب‌های چاپی و خطی تاریخی به زبان‌های ارمنی، فارسی و عربی، طومارها، فرمان‌ها، تابلوهای نقاشی، نشان‌ها، سکه‌ها، نگین‌ها، سلاح‌ها، عصاها، ظروف نقره‌ای، مسی، سفالی، چینی، بلورآلات، زینت‌آلات، هنر چوبی و ده‌ها اثر ظریف و پرارزش دیگر.

این اشیاء نزد خانواده‌های ارمنی بوده که گردآوری و در موزه جای داده شده اند.

در این موزه آثار تاریخی متعددی موجود است که با تاریخ و فرهنگ ارامنه گره خورده اند و برای ارامنه از اهمیت زیادی برخوردارند؛ از آن جمله می توان به صندلی منبت‌کاری مخمل‌پوشی (ساخته شده در سال ۱۷۲۸ میلادی برای اسقف اعظم کلیسای باستانی آختامار واقع در دریاچه وان)، عصای متعلق به اسقف اعظم (تاریخ ساخت ۱۸۲۵ میلادی)، ناقوس کلیسای آختامار (تاریخ ساخت ۱۸۳۱ میلادی،) کتیبه‌‌های مرمرین مربوط به دوره ناصرالدین‌شاه، ۱۱۷ جلد نسخه خطی فارسی و عربی، ۳۵ جلد نسخه خطی ارمنی، یک طومار عبری روی پوست آهو و نسخه نفیسی از خمسه نظامی به تاریخ تحریر ۱۰۵۲ هـجری قمری اشاره کرد.

تاج ها، نشان ها و صلیب های متعددی نیز در دوران وقوع حوادث سال های ۱۸۹۵ میلادی به تبریز انتقال یافت. شمعدان های بزرگ کلیساهای سن استپانوس و سن طاطاوس و زنگ بزرگ و در خاتم این کلیسا نیز به همین ترتیب به تبریز منتقل شد.

در موزه ارامنه همچنین کتاب‌های مهم و تاریخی نظیر ذخیره خوارزمشاهی، خمسه نظامی، معراج‌النبوه و ترجمه کتاب مقدس به زبان ارمنی موردحفاظت قرار گرفته‌اند.

موزه ارامنه (1)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.