طرح حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی-تاریخی در مجلس

نمایندگان مجلس برای از بین بردن خلاهای قانونی درباره رسیدگی به خانه ها و ابنیه تاریخی درحال بررسی طرحی با عنوان «حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی-تاریخی» هستند تا شاید راه حلی برای مشکلات صاحبان خانه های تاریخی و سازمان میراث فرهنگی درباره خانه های تاریخی پیدا شود.
جعفر قادری نماینده شیراز در مجلس طرحی با عنوان « طرح حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی-تاریخی» را ارائه داده است که در صورت تبدیل آن به قانون شاید بتواند چاره‌ای راهگشا برای اختلاف های همیشگی سازمان میراث فرهنگی و صاحبان خانه های تاریخی باشد.
وی گفت: بافت ها، آثار و ابنیه تاریخی که در برخی از شهرها به خصوص شهر های قدیمی مثل شیراز و اصفهان و ماسوله و مشهد وجود دارند پتانسیل هایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.
نماینده شیراز با اشاره به جلساتی که با فعالان میراث فرهنگی حوزه انتخابیه اش داشته، افزود: به نظر این فعالان میراث فرهنگی قوانین موجود پاسخگو نیست. اگر قرار باشد با اتکا به توانایی ها و ظرفیت های دولتی بخواهیم بافت های تاریخی را بازسازی بکنیم، هیچ وقت توان دولتی چنین اجازه ای به ما نمی دهد. با توجه به منابعی که در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، این سازمان هر سال می تواند ۴ یا ۵ خانه را مرمت کند و در اداره آنها هم مشکل دارد. همچنین در واگذاری هم محدودیت هایی دارد.
قادری در ادامه  گفت: که «ما نظرات سوی فعالان میراث فرهنگی را جمع آوری کردیم. همچنین از نظرخواهی از برخی نمایندگان مجلس که در موضوعات میراث فرهنگی و گردشگری تخصص دارند، استفاده کردیم. از سازمان میراث فرهنگی و مرکز پژوهش ها هم خواستیم در این باره نظر بدهند و در نهایت طرحی با عنوان « طرح حمایت از احیا و مرمت بافت های فرهنگی-تاریخی» به مجلس فرستادیم.
نماینده شیراز  به حمایت و استقبال سازمان میراث فرهنگی و پژوهشگاه این سازمان از این طرح اشاره کرد و گفت: همچنین مرکز پژوهش های مجلس، وزارت راه و شهرسازی هم با این طرح موافقت کردند و در نهایت این طرح به کمیسیون مشترکی متشکل از کمیسیون فرهنگی، برنامه و بودجه، عمران، اقتصادی و اجتماعی فرستاده شد تا در این کمیسیون مشترک تمام ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد و برای تبدیل شدن به قانون به صحن علنی مجلس برود.
قادری با بیان این که «‌پیش از این تجربه قانون حمایت از بافت های فرسوده را داشتیم و موفقیت آمیز بود»، درباره طرح احیای بافت های تاریخی این چنین توضیح داد: در صورت تبدیل این طرح جدید به قانون، تکالیف دستگاه ها مشخص می شود. یعنی اگر سازمان میراث فرهنگی نمی تواند از منابع دولتی استفاده کند، این قانون مشخص می کند که چگونه باید از ظرفیت های مردمی استفاده شود. اگر طرح های جامع وجود داشت برای آنها تعیین تکلیف شود.
نماینده شیراز از طرح پیشنهادی  خود  ابراز امیدواری کرد و گفت: « فکر می کنم این طرح خیلی از مسائل را حل کند. اگرچه شاید همه انتظارات بر آورده نشود، اما همین که ورود پیدا کند و چهارچوبی مشخص شود مشکلات قابل حل و فصل خواهند شد. در ضمن این که سازمان میراث فرهنگی هم خلاء این کار را احساس می کرد و مسئولان این سازمان از این موضوع استقبال کردند.
سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.