درجریان حفاری‌های جدید در مقبره های باستانی مصر که تحت نظارت وزارت میراث باستانی مصر در منطقه لوکسور صورت گرفت، یک تیم تحقیقاتی از باستان شناسان امریکایی آثار نقاشی بسیار غنی و تازه‌ای از مصرباستان کشف کردند.

به گزارش اسوشیتدپرس به نقل از” ممدوح الدماتی” وزیر فرهنگ و آثار باستانی مصر، این آرامگاه صحنه‌های خیره کننده‌ای از نقاشی با رنگ روشن روی گچ درخود دارد . او هیچ اشاره به زمان کشف این آثار جدید هنرباستان نکرد.

از نظر تاریخی این اثر تازه کشف شده به سلسله هجدهم مصر مربوط است و قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش باز می گردد . یعنی دورانی معاصر با سلطنت شاه مشهور مصر “توتنخ آمون” که با تصویر ماسکدارش شناخته شده ترین شاه مصر باستان است. او متعلق به یک نجیب زاده به نام آمنهوتپ بوده که نگهبان معبد خدای آمون نیز بود.

درنقاشی‌های تازه کشف شده، تصویرهایی از مالک اصلی این مقبره و همسرش دیده می‌شود که در برابر یک تابلو با تصویرهایی از الهه گان که درحال پرستاری از نوزاد سلطنتی هستند را نشان می‌دهد. همچنین صحنه‌هایی از زندگی روزمره نیز دراین نقاشی‌ها به رنگ سفید، قهوه‌ای و سبز، ترسیم شده است که به نظر بسیار خوب وسالم نگهداری شده و به جای مانده است.

دربیانیه جداگانه وزارت میراث باستانی مصر از خبر از کشف خانه و استراحتگاهی سلطنتی متعلق به سلسله ۱۸ از سلطنت مصر باستان داده است که درمنطقه کانال سوئز واقع در شهراسماعیلیه کشف شده است.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.