سد شهر چای در ۱۲ کیلومتری غرب شهر ارومیه قرار دارد که حجم مخزن آن تا تراز نرمال بیش از ۲۲۱ ملیون متر مکعب بوده، ارتفاع از پی ۱۱۹ متر و از بستر رودخانه ۸۴ متر می باشد. در سال های اخیر و بعد از احداث سد این منطقه به یکی از مناطق گردشگری برای علاقمندان به طبیعت و ماهیگیری تبدیل شده است و دوستداران طبیعت برای دیدن مناظر بدیع این منطقه به اینجا آمده و از جاذبه های طبیعی و زیبایی های این خطه از کشور عزیزمان دیدن می کنند.

سد شهر چای از نوع خاکی – سنگریزه ای بوده و دارای ۲۱۵ میلیون متر مکعب حجم مفید خواهد بود. هدف احداث سد شهر چای تامین آب آبیاری برای ۱۲۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست شهر ارومیه و تامین حدود ۷۶ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شرب و صنعت شهر ارومیه است.

این رود از کوه کان کبوتر به ارتفاع ۳۲۷۱ متر از کوه های کردستان سرچشمه می گیرد و رشته ای از کوه های مرزی ترکیه نیز به آن افزوده شده، پس از کندن دره ای برای خود در بلندی های یادشده وارد بردسیر شده و از آن گذشته، پس از دریافت رگه هایی چند در طول مسیر خود و آبیاری زمین های مسیر خود به روستای بند نزدیکی شهر ارومیه می رسد و جلوه های زیبایی را به وجود می آورد که در نوع خود بی نظیر است.

سد  (1) (2)سد ش (3)ئسد شهر چای (5)سد شهر چای (6)سد شهر چای (7)سد شهر چای (8)سد شهر چای (9)سد شهر چای (1)سد شهر چای (2)

دسته بندی ها : آذربایجان غربی

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.