کلاش؛ صنایع دستی بومی استان کردستان

به علت ویژگی زندگی سنتی در بسیاری از نقاط استان کردستان هنوز صنایع دستی این استان استوار مانده و از نظر کیفیت و گستردگی در سطح کشور مطرح بوده ، به گونه ای که فرش و گلیم کردستان به همراه محصولات و نازک کاری چوپ شهرت جهانی پیدا کرده است و بیشتر مسافران و گردشگران که به کردستان سفر می کنند به احتمال زیاد از این صنایع دستی خریداری می کنند.

در مناطق کردنشین نوعی گیوه به نام »کلاش« تولید می شود که هماهنگی زیبایی با لباس های زیبای کردی دارد. رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه فشرده است به همین دلیل کلاش کفش سبک ، نرم ، قابل انعطاف و مناسب با محیط کوهستانی است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این پاپوش یکسان بودن لنگه ی راست و چپ آن است. تولید این گیوه ویژه اورامان بوده ولی اکنون در تمام شهرهای استان تولید می شود. شما هم اگر به این استان مخصوصا منطقه اورامان سفر کردید ، کلاش زیبا و راحت را تهیه کنید و در اقتصاد محلی نقش داشته باشید.

نادره مشهور

سلام، من نادره مشهور هستم، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برنامه ریزی گردشگری از دانشگاه تبریز و مدیرعامل شرکت بینش فراگیر ارک سفر. به گردشگری، عکاسی و گرافیک علاقه مندم و در زمینه توسعه کسب و کارهای جدید نیز فعالیت دارم. فعالیت خود را در حوزه رسانه و گردشگری از سال 92 و از روزنامه ارک آغاز کردم. در ارک توریسم مقالاتی در حوزه جاذبه‌های گردشگری تاریخی تالیف میکنم. مدیر اجرایی پروژه یک دقیقه با تبریز هستم و ترجمه مقالات به زبان آلمانی و فرانسه را بر عهده دارم. به واسطه علاقه به برنامه نویسی و گرافیک بخشی از مسئولیت توسعه وب سایت ارک توریسم را نیز بر عهده گرفته ام. امیدوارم روزی ارک توریسم به مرجع اصلی اطلاعات گردشگری ایران و تبریز تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.