اولتان قالاسی

قلعه اشکانی در کنار رود ارس که نشانه های شهری کهن در شمال ایران را دارد. سکه های اسلامی در جوار این دژ مستحکم زمان تداوم حیات در آن تا سده دوازده هجری را نشان می دهد. این اولتان قالاسی در دوره ساسانی و ای دوره اسلامی در شکوهمندترین دوره خود بود.

براساس برخی یافته ها ادعا می شود این قلعه بخشی از بقایای شهر اورسان ساسانی می باشد که با توجه به مستندات تاریخی در۱۲ کیلومتری رود ارس واقع شده بود و با جایجایی بستر رود هم اکنون در کمار آن قرار دارد. این شهر با توجه به معماری بکار رفته در آن شهری اعیان نشین محسوب می شده و اهمیت سیاسی و تجاری داشته است.

گورستان، تنور ،اتاق ها و خانه اشرافی با حمام و چیزی شبیه یک توالت فرنگی در حین کاوش های باستان شناسی یافت شده است که درست شبیه توالت فرنگی های امروزی بوده و احتمالا به دوران تاریخی تعلق دارد. همچنین حصار بزرگ این شهر قلعه و خندقی ۱۵ متری که با دو کانال از رود ارس همیشه پر آب بود و شهر را از گزند دشمنان حفظ می کرد از بخش های مهم ارگ اولتان می باشند. ویژگی های یک شهر بزرگ با وسعتی حدود ۷۰ کیلومتر این شهر قلعه را تبدیل به یکی از نمونه های حائز اهمیت کرده است. براساس اطلاعات کسب شده از عکس ای ماهواره ای هنوز بخش قابل توجهی از این شهر در زیر خاک مدفون است.

اولتان قالاسی در ساحل جنوبی رود آراز ( ارس) که در کمتر از پانصد متری غرب روستایی به نام اولتان واقع است. این روستا در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر پارس آباد، سر راه پارس آباد به اصلاندوز مغان، در استان اردبیل قرار دارد.محوطه باستانی اولتان قالاسی به شماره ۲۶۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.