ری گردی؛ شهر پسر آدم

افسانه ها ری را ساخته دست پسر آدم یا هوشنگ پسر طهمورث می دانند. اما از نظر علمی این شهر با نشانه های ۸ هزار ساله کهنترین شهر ایران و جز ده  شهر زنده کهن جهان شناخته می شود. این شهر از لحاظ قدمت با آتن و بابل مقایسه می شود. ولی متاسفانه این شهر با وجود قدمت بالای خود هنوز در فهرست یونسکو جای نگرفته است. این شهر در زمان شکوه خود مرکز عبادی مهمی برای موبدان زرتشتی محسوب می گردید که با گذر جاده ابریشم از ان رونق اقتصادی بالایی نیز داشته که سبب رشد و شکوه جهانی آن بوده است.

این شهر نقش به سزایی در دوران پیش از اسلام و بعد از اسلام ایران داشته است.  قدمت و شکوه شهر ری در عصر های مختلف سبب شده این شهر آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری را در خود بگنجاند و گردشگران خارجی و داخلی را برای دیدن شکوه ایران به این شهر بکشاند.

شهرستان ری از شهرستان های استان  تهران ، در میان دشتی با کوه های نه چندان مرتفع و با آب و هوایی معتدل( حداکثر دمای بالای ۴۲ در تابستان و حداقل دمای ۴ درجه زیر صفر در زمستان) در تمام فصول به خصوص در بهار و پاییز می تواند مقصد مناسبی برای گردش و مرور تاریخ باشد.

نزدیکی این شهر به پایتخت و وجود حرم مطهر شاه عبدالعظیم سبب شده است همیشه امکانات دسترسی به آن محیا باشد چه آن روزهایی که مردم با قطار دودی به ری سفر می کردند چه امروز که مترو تهران سر از ری درآورده است. اتوبان آزادگان و اتوبان تهران قم هم بهترین مسیر های دسترسی جاده ای هستند.

اگر به ری سفر کردید حتما از

استودان گبر ها، بازار ری، یخچال طبیعی کلین، برج اینانج، آب انبار آراد، نقش برجسته ساسانی ری، برج و آرامگاه طغرل، تپه چشمه علی و سنگ نگاره فتحعلی شاه، دژ رشکان، قلعه گبری، کاروانسرای دیر گچین، بازار تاریخی ری، آتشکده بهرام، زندان هارون، گورستان ابن بابویه، حرم شاه عبدالعظیم و آرامگاه بی بی شهر بانو دیدن کنید

 • استودان گبر ها

استودان-1 استودان-2

 

 • بازار ری

 

بازار تاریخی

بازار_ری

 

 • یخچال طبیعی کلین

یخچال طبیعی کلین

یخچال طبیعی کلین1

 

برج اینانج

برج اینانج

 

 • کوه نقارخانه و برج نقارخانه
 • استودان گبر ها
  نقش برجسته ساسانی ری

نقش برجسته ساسانی ری1

نقش برجسته ساسانی ری

 

 • برج و آرامگاه طغرل

-برج-طغرل_1

برج و آرامگاه طغرل

 • تپه چشمه علی و سنگ نگاره فتحعلی شاه

چشمه-علی

تپه چشمه علی و سنگ نگاره فتحعلی شاه

 • دژ رشکان

دژ رشکان

دژ رشکان1

 • کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین

کاروانسرای دیر گچین1

 • آتشکده بهرام

آتشکده بهرام

استودان گبر ها

 • زندان هارون

زندان هارون1

 • گورستان ابن بابویه

گورستان ابن بابویه

 

 • حرم شاه عبدالعظیم

 

حرم شاه عبدالعظیم

 • آرامگاه بی بی شهر بانو

2

اگر مسافر ری بودید و قصد خرید سوغات داشتید صنایع شیشه ، معرق این شهر زبان زد همگان است که حتی اگر قصد خرید ندارید نیم نگاهی به فروشگاه های صنایع دستی این شهر شما را با زیبایی تلفیق هنر و صنعت محسور خواهد کرد.همچنین گیاهان دارویی و سوهان ری از جمله سوغاتی های معروف این شهر هستند.

این شهر رستوران های مختلفی داره که می تونید از بودن در اونها لذت ببرید ولی متاسفانه غذای محلی نمیشه توی این شهر به جز در خونه ها پیدا کرد و عملا برای گردشگران امکان مزه کردن دستپخت اصیل این شهر وجود نداره.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.