گنجعلی خان، دیدنی‌ترین حمام ایران

استان کرمان دیدنی های تاریخی و طبیعی زیادی دارد اما مجموعه گنجعلی خان با ۱۱۰۰۰متر مساحت و برخورداری از بازار، کاروانسرا، حمام، مدرسه، مسجد، ضرابخانه و اب انبار مجموعه کاملی است که ساعت ها گشت و گذار لذت بخش و خاطره انگیز را برای علاقه مندان تاریخ و معماری ممکن میسازد.

جالب اینکه تمامی بناهای مجموعه گنجعلی خان حول میدانی مستطیلی شکل به سبک میدان های عصر صفویه (مانند میدان نقش جهان اصفهان) قرار گرفته اند و همچنین تمام بخش های مورد نیاز برای کسبه بازار در آن پیش بینی شده است. برای نمونه در ضلع غربی میدان، آب انباری ساخته شده که جهت تامین آب برای کسبه بازار استفاده می‌شده و به آن شربتخانه می‌گفتند یا در ضلع شرقی آن مسجدی کوچک و بسیار زیبا قرار گرفته است اما نقطه عطف و شاهکار بناهای موجود در مجموعه گنجعلی‌خان حمامی است که ساخت آن به مدت ۱۵سال طول کشیده و با کاشیکاری های ظریف و هنرمندانه، گچبری ها، مقرنس ها، سرسراها، طاق های ضربی و نقاشی های دیواری و ستون های سنگی قطورش به تنهایی موزه ای دیدنی از استادانه ترین و زیباترین جلوه های معماری در عصر صفوی است، علاوه بر همه ی اینها در محوطه حمام گنجعلی خان موزه مردم شناسی هم مجموعه دیدنی ها را تکمیل کرده است.

حمام گنجعلی خان (7)

حمام گنجعلی خان (6)

حمام گنجعلی خان (4)

www.BotiaPAtogh.ir
حمام گنجعلی خان (5)

نویسنده: امین سینمار

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.