قلعه نصوری سیراف

استان بوشهر با توجه به خط ساحلی طولانی اش در امتداد آب های خلیج فارس و هوای معتدل زمستانی آن یکی از بهترین مقاصد گردشگری زمستانی است که بندر سیراف به عنوان یکی از بنادر تاریخی این استان در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است؛ این بندر از دوره ساسانی جزو بنادر بسیار پر رونق ایران بوده که از طریق آن در طول قرن های متمادی با اروپا و آفریقا، چین و هند روابط تجاری داشته است. حالا با گذشت هزاران سال از رونق بندر باشکوه سیراف در دل کوه ها و دره های این منطقه، یادگاری های بسیار با ارزشی از زندگی صلح آمیز اقوام و ادیان مختلف در کنار هم باقی مانده است که حفره های سنگی، حوضچه های جمع آوری آب باران، چاه ها، گور دخمه ها، سنگ فرش ها و آتشگاه ها نمونه هایی شگفت انگیز از آنها هستند، ضمن اینکه قلعه نصوری با لبیش از دو قرن قدمت عمارتی دیدنی است و زیبایی های معماری این بندر تاریخی را کامل میکند.

قلعه نصوری سیراف (2)

قلعه نصوری به دست جد بزرگ شیخ ناصر نصوری، که یکی از حاکمان سیراف در دوره قاجار بوده، ساخته شده و از همان در چوبی ورودی اش با گل میخ های زیبا و کنده کاری های ظریف بگیرید تا شاه نشین و محوطه اندرونی و بیرونی اش همگی برای علاقه مندان معماری، تاریخ دیدنی و چشمگیرند. معماری بنای قلعه با بادگیر۱۵٫۵۰و تزیینات و گچبری های بسیار هنرمندانه، پنج دری ها، اتاق های متعدد و پنجره های مشبک رنگینش قابل توجه هستند؛ علاوه بر این ها ویژگی جالب و منحصر به فرد دیگری که در بنای قلعه وجود دارد تابلوهایی است که در آنها صحنه هایی از شاهنامه فردوسی را با ظرافت بسیار روی دیوارها کنده کاری کرده اند.

قلعه نصوری سیراف (1)

نویسنده: امین سینمار

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

1 دیدگاه

  1. سلام
    واقعا که مکان زیبایی رو معرفی کردید و خیلی جالبه
    ما هم وب سایتی راه اندازی کردیم در زمینه معرفی جاذبه های گردشگری شهر مشهد
    خوشحال میشیم به ما هم سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.