کوبا، جواهرات تاج کاراییب در مسیر گردشگری

مرجان شاخ گوزنی Elkhorn نوعی از مرجان است که بین دو دسته از مرجان های Grunts bluestriped ,Snappers قرار دارد. این نوع مرجان رشد سریعی دارد در عین حال بسیار حساس و وابسته به محیط است. و به همین سبب با توجه به تغییرات و آلودگی های شدید آب های جهان این گونه از گونه های در معرض انقراض شناخته می شود. به طوری که آمارها نشان از ناپدید شدن این گونه درسراسر کارائیب دارد.

با توجه به از سرگیری روابط کوبا و ایالات متحده امریکا کاوش ها در مناطق مختلف کوبا و دریای کارائیب آغاز شده است. بخصوص در پارک باغ ملکه این منطقه از پارک های ملی کوبا محسوب می گردد و همیشه مورد توجه گردشگران و کاوشگران بوده است ولی با توجه به قطع رابطه با ایالات متحده کاوش ها در این منطقه در حال تعلیق بودند. باغ ملکه بیابانی دریایی ست واقع در  گلوگاه کلیدی جزایر حرا، حدود ۵۰ مایلی کوبا.

پانزده سال از آخرین کاوش ها در این منطقه می گذرد از آنجاییکه زندگی پر جنب و جوش در این بیابان دریایی  برای کاوشگران جالب بوده است پس از برقراری ارتباط بین دو کشور کاوشگران امریکایی مطالعات خود را در این منطقه از سر گرفته اند.

و نتایج حاصل از این کاوش ها بسیار جالب توجه و غیر قابل پیش بینی بوده است. محققان با توجه به تغییرات اقلیمی شدید در منطقه، کاهش محسوس مرجان شاخ گوزنی را پیش بینی می کردند. اما جالب اینکه کاوشگران در اولین شیرجه  با صخره ای بسیار بزرگ از مرجان های شاخ گوزنی روبرو شدند. گونه ای که در سراسر کاراییب عملا منقرض شده است.

این لحظه ای بود که جواهر زیر دریا های کاراییب کشف شد. افرادی بسیاری در آرزوی دیدن این صحنه هستند. و این شروع سفر گردشگران از سراسر جهان به این منطقه خواهد بود. جرقه ای که صنعت گردشگری کوبا را می تواند به اوج خود برساند.

این صخره مرجانی زیبا خانه گونه های متنوعی از ماهی ها و جانداران دریایی است که توجه همه را بار دیگر به کوبا و اکوسیستم منحصر به فردش جلب کرده است. کوسه های از گونه های کمیاب و عظیم الجثه در حوالی این صخره برای شکار پرسه می زنند و این هیجان سفر به این منطقه را افزایش خواهد داد.

دولت کوبا می داند که با منافع اکوتوریسم و محافظت همزمان روبروست. دولت کوبا خودش را برای حفاظت و نمایش “جواهرات تاج کاراییب” آماده می کند. چالشی که با توجه به دانش امروزی بایستی به درستی به سرانجام برسد.

 

کوبا
کوبا
کوبا
کوبا

کوبا

کوبا

کوبا

منبع: National Geographic

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.