بریم؛ شیراز

سفر رفتن عشق می خواهد و اراده سفر و از همه مهمتر برنامه. با برنامه سفر کردن بلاتکلیفی در مقصد و هدر دادن وقت گرانبها را به حداقل می رساند. بهتر است قبل از سفر بدانیم کجا می رویم و از سفرمان چه می خواهیم ،چه خواهیم دید، چه خواهیم خورد، چه خواهیم خرید.

هرکسی که ایران و ایرانی را بشناسد، حتما با شیراز آشناست. کمتر ایرانی دلش هوای سفر به شیراز را ندارد. شیراز را همه می شناسند ولی شیراز رفتن هم برنامه می خواهد.

شیراز جاذبه های بسیاری دارد اما همیشه در سفر مشکل زمان هست و نمی شود هر آنچه را که مقصد دارد دید و چشید. پس باید به نمونه های بارز و منحصر به فرد سرزد و خلاصه ای از زیبایی ها را در ذهن ثبت و ضبط کرد. این نوشته سعی دارد برنامه شیراز گردی مختصر و راهنمای مناسبی برای سفر به شیراز پیشنهاد کند…

بریم؛ شیراز…

شهر شیراز در تمام فصول سال مورد توجه گردشگران است و یکی از پر رفت و آمد ترین مقاصد نوروزی کشور محسوب می گردد. و این یعنی صف های طولانی و عکس هایی که شما در آنها تنها نخواهید بود. ما به شما توصیه می کنیم اگر برنامه کاری و تفریحیتان اجازه سفر در ایام غیر تعطیل را می دهد در اردیبهشت ماه عازم شیراز شوید. اردیبهشت ماه دقیقا زمانی است که می شود شیراز را شهر گل و شعر نامید.

2015-04-09_donbaler_1428524158606918_orig

شهر شیراز به اقتضای اقتصاد توریستی که دارد  از امکانات گردشگری مناسبی مانند هتل با قیمت های مختلف برای تمام اقشار جامعه بهرمند است. و همچنین برای مسافران گروهی باغ های اجاره ای هم انتخاب خوبی خواهد بود. اگر در ایام غیر پیک مقصدتان شیراز است می توانید در هتل های شهر بدون رزرو قبلی اتاق با قیمت مناسب کرایه کنید. ولی اگر در ایام عید و بهار قصد سفر دارید ریسک نکنید. و در نظر داشته باشید هتل های دور شهر برای کسانی که با خودرو شخصی سفر می کنند مناسب است در غیر این صورت هزینه های رفت و آمد به داخل شهر قیمت پایین هتل را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

در سفر و بخصوص در سفر به شیراز کفش های راحت و لباس های گشاد و راحت توریستی فراموش نشود. ظرف آب یا آب معدنی خنک با چند قطره آبلیموی تازه و صبحانه در فست فودهای شیراز برای آنهایی که در هتل مستقر نیستند سوخت کافی برای گردش های روزانه را تامین خواهد کرد.

ناهار در رستوران های نزدیک مراکز تاریخی و گردشگری و خوردن غذاهای سنتی شیراز با چاشنی های شیرین شما را برای ادامه روز شارژ خواهد کرد و البته بستنی و فالوده، آش کارده و چاقاله در فصلش بین ظهر و عصر هم مکمل خوبی برایتان خواهد بود تا شام را در فضای رستوران های مدرن و سنتی مختلف شهر و رستورانهایی مثل  رستوران نمکی شیراز ، منوچهری و هفت خان که در نوع خود جاذبه گردشگری محسوب می گردند را صرف کنید.

IMG_3220_1

 

با وجود اینکه اتوبوس ها در شیراز شرایط خوبی دارند و سرویسشان قابل قبول است ولی تاکسی و تاکسی تلفنی بهترین وسایل نقلیه در شهر شیراز هستند و حسابشان کورسی است یعنی هر چهار راهی که رد شوید به حسابتان افزوده خواهد شد. شهر شیراز با فرهنگ گردشگر پذیری خو گرفته است مراقب باشید ولی نگران نباشید که سرتان کلاه برود مردم باور دارند که شما گنجینه ای برای شهرشان هستید پس خوب به شما رسیدگی خواهند کرد.

shiraz-city-map

عزم سفر کردید، در شهر مستقر شدید، سوخت کافی به بدنتان رساندید، کفش سفر به پا کردید حالا…

چند توصیه؛ حتما قبل از حرکت از دکه های راهنما نقشه ها  و کتابچه های راهنما را دریافت کنید و مکان های نزدیک به هم را برای برنامه های روزانه تان انتخاب کنید. وارد هر مجموعه ای  شدید از نگهبانی بروشور و دفترچه راهنما بخواهید حتما دارند و معمولا در دسترس عموم نیست. و از هیچ سوالی ابایی نداشته باشید حتما کسی هست که جواب کاملی به شما بدهد. ساعت های بازدید را جویا شوید چون این ساعت ها متغیر بوده و ممکن است برنامه تان را به کلی بهم بزند.

مجموعه زندیه زمان زیادی برای بازدید می طلبد چون عکس با این همه زیبایی شما را از دقت به زمان بازخواهد داشت. این مجموعه شامل ارگ کریمخان است که عظمت عجیبی دارد. این ارگ در زمان پهلوی به عنوان زندان استفاده می شد و همین مسله باعث تخریب گسترده آن شده است. معماری جالب ارگ کریمخانی به دلیل تلفیق نظامی مسکونی اش شما را مجذوب خود خواهد کرد.

arg-karimkhan-shiraz

حمام وکیل بخش دیگری از مجموعه زندیه است که به عنوان موزه گرمابه بهره برداری می شود. صدای همهمه حمام در این مجموعه پخش می شود و مجسمه های مومی در حال حمام کردن هم فضای حمام را بسیار جالب کرده است. و هرگز بازدید اتاق حنابندان را فراموش نکنید.

38

بازار وکیل را هم برای خرید سوغات و دیدن سنت های شیراز در برنامه خود داشته باشید و سری به سرای مشیر بزنید و دنبال پیرمردی که کنار حوض منتظر گردشگران است و با لبخند و صدای گرم از آن ها استقبال می کند بگردید او خود جزوی از بازار و فرهنگ آن شده است. البته بستنی و فالوده را فراموش نکنید. رستوران های زیادی دور و اطراف بازار  هست که غذای آن ها  نسبت به قیمت های پایینشان خوب هست و بعضی طعم ها فقط می توان آنجا چشید.

12310

مسجد و کلاه فرنگی هم که دیگر جای خود دارد. در کلاه فرنگی سراغ قرآن دروازه قرآن را بگیرید و مقبره کریمخان را هم حتما ببینید.

12815

مسجد نصیرالملک و بازی نور و رنگ نقشی از شیراز در خاطره شما خواهد زد که نشان آن بر دیوار این مسجد دیده می شود. نشان ۲۰۱۴ تریپ ادوایزر که بر دیوار این مسجد نصب شده است حاکی از خاطره شیرین تمام بازدید کنندگان این مسجد زیبا است. ساعات میانی روز که نور بطور کامل به پنجره های هزار رنگ این مسجد می تابد بهترین زمان بازدید از آن است.

maxresdefault

خانه زینب الملک و باغ نارجستان قوام که کنار هم هستند و با تونل زیرزمینی به هم راه دارند از موزه ها و خانه های تاریخی شیراز هستند. خانه زینب الملک را با موزه مادام توسو مقایسه می کنند. این خانه پذیرای نزدیک به ۴۰ شخصیت برجسته از خشایار شاه به همراه همسر و دخترش تا مشاهیر معاصر با پذیرایی زینب الملک است. جالب اینکه شما حافظ را در بین مهمانان نخواهید یافت و تنها با جای خالی او و دیوان شعرش مواجه خواهید شد که دلیل آن اعتقاد خاص مردم شیراز به لسان الغیب است.

IMG_4572

باغ نارنجستان قوام به درختان نارنج زیبایش شهره است و با عمارت زیبای چوبی اش خودنمایی می کند. موزه سکه واقع در این باغ هم خالی از لطف نیست. رفت و آمد از تونل بین دو باغ هم لطفا فراموش نشود.

10003095_673

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن که میراث دوره صفویه و یکی از باغ های زیبای شهر شیراز است که به عنوان موزه نظامی از آن بهره برداری می شود. توپ ها و تانک های جنگ جهانی دوم و توپی که برای خاکسپاری رضاشاه از آن استفاده شد از جمله اشیا جالب این موزه است. می توانید روند جالب پیشرفت اسلحه را در این موزه تعقیب کنید. حالا که تا عفیف آباد رفته اید و اگر قصد خرید دارید و یا می خواهید بعد از گردش در موزه به دنیای مدرن سری بزنید مرکز خرید ستاره فارس و حافظ جای مناسبی برای گذران وقت و خرید هستند و غذای خوب هم در آن ها پیدا می شود.

131

باغ دلگشا و باغ ارم دو باغ دیگر از باغ های شیراز اند که دیدن آن ها فضای باغ های ایرانی را برای شما زنده خواهد کرد. لوازم و مراحل عرقگیری در انتهای باغ ارم به طور کاملا سنتی چیده شده است. سعی کنید با دقت مراحل را ببینید و اگر سوالی داشتید راهنما های خونگرمی محل به سوالات ریز و درشت با اشتیاق تمام جواب خواهند داد.

image45767

باغ و عمارت شاپوری از بناهای قدیمی و زیبای شیراز است که در منطقه مرکزی شهر شیراز و در محله ی قدیمی معروف به انوری واقع شده است. این مجموعه امکانات رفاهی همچون رستوران بین المللی ایرانی – فرنگی و کافی شاپ می باشد. کافی شاپ و رستوران این مجموعه استراحتی داشته باشید و زیر سایه درختان کنار گلهای زیبا و حوض پرآب عمارت روی نیمکت ها از فضا لذت ببرید.

5-1

مقبره سعدی و خواندن شعر های منقوش بر دیوارهای مقبره هم که نمی تواند خارج از برنامه شیراز گردی باشد. شعر که خواندید برای سعدی و شوریده هم فاتحه ای نثار کنید. پای حوض ساخته شده به دست سعدی بایستید نیت کنید و سکه ای در آن بیندازید؛ به باور مردم شیراز این حوض و آبی که از ان می گذرد صاحب برکت است.

Aramgah-e-saadi_shiraz

شب هنگام زیر نور ماه با نسیم خنک خواندن شعر و همجواری با حافظ دل و روحتان را جلا خواهد داد. زیبایی مقبره حافظ در روز هم خالی از لطف نیست ولی شب هایش چیز دیگریست. دوست داشتید سری هم به باغ جهان نما در همان نزدیکی ها بزنید.

fal-hafez-4

دیدن دروازه قرآن و شاه چراغ هم در شب صفای دیگری دارد هم هوا دلپذیر است هم فضا روحانی تر. و دیگر اینکه شب های شیراز دیدنیست و برنامه تان خالی از جاذبه نخواهد بود.

Quran-Gateway-of-Shiraz

شیراز بروی و تخت جمشید و پاسارگاد نروی؟! مگر می شود؟!

برای بازدید از تخت جمشید می توانید از تورهای یک روزه شامل رفت و برگشت، راهنما، ناهار و پذیرایی استفاده کنید. به دلیل مسافتی که تا پاسارگاد ،تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب باید بپیمایید و نیاز به راهنمای آشنا، این تورها گزینه خوبی خواهند بود. اما در صورتی که مایل هستید خودتان به تنهایی یا با وسیله شخصی به بازیدید از این مکان ها بروید صبح حرکت کنید تا هم به گرمای هوا برنخورید و بتوانید با خیال راحت در بین اسطوره های تاریخی قدم بزنید و عکاسی کنید. نگران غذا و بوفه نباشید امکانات به حد کافی هست.

509819264

سفر بدون خرید معنای خود را از دست می دهد. خرید سوغاتی و یادگاری بخش مهمی از سفر است. همانطور که پیشتر گفته شد بازار وکیل به عنوان بازار سنتی یکی از بهترین مراکز برای خرید سوغات است. همچنین خیابان چمران، معالی آباد و عفیف آباد هم مکان های خرید خوبی هستند. اما در این میان دیدن مجتمع بزرگ خلیج فارس به عنوان مدرنترین، مجهزترین مجتمع تفریحی، تجاری و توریستی ایران و پنجمین در جهان پیشنهاد ما برای گذراندن اوقات خوش در سالن بیلیارد و بولینگ، شهربازی، فودلند و هایپر استار است. برند های معروف در این مجتمع شعبه دارند خرید هم نکردید برای تنوع گشتی بزنید.

Persian gulf complex (1)

مسقطی و عرقیات فراموش نشود. مسقطی معمولا در تمام قنادی ها پیدا می شود ولی برای عرقیات چند عرقیات فروشی در خیابان چمران هست که خودتان می توانید عرقیات دلخواهتان را از بشکه های بزرگ پر کنید که هم سیاحت است و هم تجارت.

این نوشته قابل ارتقا و ویرایش می باشد. اگر پیشنهاد و خاطره ای از شهر شیراز دارید برای ما ارسال نمایید تا بتوانیم راهنمای سفر خود را به روز کنیم.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

3 Comments

  1. طوری تشریح کردید که یهویی دلم هوای شیراز کرد
    مطالب و تصاویر عالمنتظر تشریح مفصل هر بخش بطور جداگانه هستیم
    با تشکر فراوان و آرزوی موفقیت

  2. ممنون. متن روان و بسیار دوست داشتنی بود. لحن گرم و خودمانی این سفرنامه هوس رفتن به شیراز و استفاده از راهنمایی های خواب اون رو شعله ور کرد پس بریم شیراز.
    تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.