ارگ راین؛ دومین بنای خشتی بزرگ جهان

ارگ راین نشسته بر دامنه مرتفع ترین کوه جنوب کشور ایران دومین بنای خشتی جهان می باشد. ارگ راین در ۱۰۰ کیلومتری کرمان در شهری هم نام با خودش قرار دارد. شهر راین به دلیل قرار گیری در مسیر غرب به شرق از قدیم اایام یکی از شهر های مهم منطقه محسوب می شده است.

شهر راین در گذشته یکی از مراکز صنعت شمشیرسازی و تفنگ سازی وبده است. به دلیل اهمیت این شهر ارگ های بسیاری در طی دوره های مختلف در ان ساخته شده ولی در طی حوادث طبیعی وغیر طبیعی از بین رفته اند در این میان ارگ راین به عنوان دومین بنای بزرگ خشتی جهان بعد از ارگ بم جان سالم به در برده است.

ارگ راین

زندگی جاری در این بنا تا ۱۵۰ سال پیش و نشانه هایی محکم از ساسانی بودن این ارگ بر اهمیت تاریخی آن افزوده است.

میرزا حسن خان راینی و پسرش در زمان افشاریه و زندیه از این ارگ بر شهر حکم رانده اند و پس از آن در دوران قاجاریه بازهم فرزندان میرزا حسن خان در آنجا زیسته اند.

ارگ راین

دورتادور بنای ساخته شده از خشت خام این ارگ حصاری به بلندی ۱۰ متر محصور شده است. این ارگ مانند نمونه های دیگر شامل بازار، اصطبل، زورخانه، آتشکده، عامه نشین و حاکم نشین میباشد. پلان کلی این سازه مربعی شکل با برج هایی در اطراف است. سر در ورودی بزرگ و باشکوه جبهه شرقی این ارگ تنها راه ورود به آن است.

ارگ راین

بازسازی ارگ راین با همت سازمان صنایع دستی و میراث فرهنگی استان کرمان از سال ۱۳۷۴ آغاز شروع شده است و همچنان ادامه دارد.

 

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.