گره زدن فرش صلح در برج میلاد

مراسم گرامیداشت روز جهانی صلح با حضور نماینده سازمان ملل در ایران، هنرمندان و کودکانی از ۱۹ کشور جهان برای زدن حلقه دوستی و همچنین پرواز درناهای کاغذی در برج میلاد تهران برگزار شد.

به گزارش سرویس «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مراسم گرامیداشت روز جهانی، کودکان برای رساندن پیام صلح و دوستی به جهان حلقه دوستی را در محوطه برج میلادتهران زدند و پس از آن مراسم پرواز درناهای کاغذی بر فراز آسمان یادمان ملی ایرانیان برگزار شد.

گری لوییس نماینده سازمان ملل در ایران از نخستین نفراتی بود که علاوه بر ساخت یک درنای کاغذی، نماد صلح و دوستی را در آسمان برج میلاد تهران به پرواز درآورد و پس از آن هنرمندانی همچون آهو خردمند و رایزن فرهنگی ژاپن در ایران، کودکان و همچنین مسوولان برج میلاد تهران اقدام به این کار کردند.

۲۱ سپتامبر مصادف با روز جهانی صلح هر ساله در سراسر دنیا با سمبل صلح جهانی یعنی پرنده درنا برگزار می‌شود. به گفته مجید آهنگ مدیر اجرای برنامه”سیمرغ شمایید، یگانه شوید و یگانه شویم” از دو ماه قبل طی فراخوانی در شبکه‌های مجازی، ۲۱۷ نفر از ۲۹ شهر کشور، نماینده شدند تا کاغذها را در میان مردم توزیع کنند و به این ترتیب طی روزهای گذشته بیش از ۲۱۸ هزار درنای کاغذی ارسال شد و جالب تر اینکه بسیاری از هموطنان به صورت خودجوش بر بال این درناهای کاغذی آرزوهای زیبایی را نوشه بودند که همه آنها نشان از روحیه صلح طلبی ایرانیان دارد و قرار است در بازه زمانی ۴۵ روزه، از این درناهای کاغذی برای تزئین مراکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست، مراکز درمانی کودکان مبتلا به سرطان، مراکر نگهداری از جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان و مراکز نگهداری از سالمندان استفاده شود.

در ادامه این مراسم حامد بی آزار قائم مقام مجموعه فرهنگی- اجتماعی برج میلاد تهران هدف از برگزاری این مراسم را مخابره پیام صلح به جهانیان دانست و اضافه کرد: این دومین سال متوالی است که پیام صلح دوستی ایرانیان با امید داشتن جهانی عاری از خشونت به جهان اعلام می‌شود.

وی افزود: برج میلاد تهران به عنوان یادمان ملی ایرانیان و ششمین برج مخابراتی دنیا بهترین مکان برای رساندن پیام صلح و دوستی به دنیاست و امروز بسیار خوشحال هستیم که دست در دست کودکان جهان این پیام را به دنیا اعلام می کنیم.

همچنین رضا سیدان نایب رئیس شبکه شورای‌عالی انجمن‌های دوستی با بیان اینکه روز جهانی صلح بیانگر درونی ترین آمال انسان‌ها برای حقوق بشری است، یادآور شد: صلح جهانی حق مردم برای بهره مندی از صلح است و در شرایطی که جهان از شدت خشونت در حال تکه تکه شدن است بهره مندی از صلح بسیار حائز اهمیت است.

به گفته وی، جنگ و خشونت‌های ناشی از آن برای مردم خاورمیانه امری کاملاً محسوس و ملموس است که چنگال خویش را به روی مردم بی‌دفاع می‌کشد.

بر اساس گزارش روابط عمومی برج میلاد، در پایان این مراسم علیرضا قدرپناه نماینده مردم دزفول تقدیرنامه ای را با پیام «سال ۲۰۱۶ سال شاخه گل‌های سفید» به گری لوئیس اهدا کرد.همچنین در این‌مراسم مهمانان حاضر با گره زدن فرش صلح آن را به سازمان یونسکو تقدیم کردند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.