سکمه دوزی‌

سکمه دوزی‌ هنری‌ است‌ که در آن تعدادی‌ تار یا هر دو از نقطه‌ یا نقاط معین از ‌پارچه‌ بیرون کشیده شده و جای آن ها با سوزن‌ دوزی‌ پر می شود، به ط‌وریکه نقش از آن پدید آید. جای بریدن نخ ها را با‌ ردیف های فشرده‌ و ظریف‌ بخیه دوزی‌ شده حفظ می‌کنند و با گلدوزی‌ اضافی‌ در جائی‌ که‌‌ نخ هایش‌ بیرون‌ کشیده شده، نقش ستاره‌ای را نمایان می‌سازند.

سکمه دوزی‌ اغلب همراه با ‌قلاب دوزی‌ صورت‌ می‌گیرد. معمولا سکمه دوزی‌ بر روی‌ رومیزی و دستمال سفره و مانند آن ‌انجام می‌شود و شکیبائی‌ بسیار می‌خواهد.

برای سکه دوزی‌ از پارچه‌های ساده‌ که‌ تار و پود ‌آن عمود بر هم‌ بوده‌ و حتی الامکان دارای یک‌ ضخامت‌ باشند، استفاده‌ می‌شود.

سکمه دوزی‌ ‌بیشتر در اصفهان رایج‌ است‌ و هر صنعتگر حدود ۱۰ ساعت‌ در روز کار می‌کند. زنان سکمه‌دوز یک‌ شرکت‌ تعاونی‌ نیز دارند که‌ این‌ شرکت‌ کمک هایی‌ که‌ از اجناس سکمه دوزی‌ انجام می‌شود، بیشتر توسط‌ سازمان صنایع‌ دستی است‌. سکمه دوزی‌ در یزد نیز رواج دارد و‌ هموطنان زرتشتی به خاطر حفظ سنن و آداب خود به آن می‌پردازند. معمولا زرتشتیان حتما جز ‌وسایل‌ دختران خود که‌ ازدواج می‌کنند و می خواهند عروس‌ شوند، وسایل‌ سوزن دوزی‌ که‌‌ سکمه دوزی‌ نیز جزئی‌ از آن است قرار می‌دهند.‌

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.