سرداشی، غذای سنتی و خوشمزه همدان

سرداشی یکی از غذاهای محلی شهر همدان است که از خاصیت غذایی بالایی برخوردار می باشد. سرداشی تقریبا شباهتی به برخی از غذاهای تبریز دارد.

در زمان قدیم مردم همدان بعد از آماده سازی مواد این غذا، آن را به سنگکی می بردند تا آن را روی تنور سنگی قرار دهد تا طبخ شود.

در این مطلب طرز تهیه سرداشی را برای شما ارائه می دهیم.

مواد لازم برای تهیه سرداشی :

گوشت گوسفند                                    ۷۰۰ گرم

پیاز                                                    ۲ عدد متوسط

سیب زمینی خام                                  ۲ عدد متوسط

فلفل سبز                                           به مقدار لازم البته در صورت تمایل

نمک و ادویه                                        به میزان لازم

گوجه فرنگی                                       ۳ عدد متوسط

سیب زمینی ورقه شده برای روی کباب

طرز تهیه:

ابتدا گوشت و سیب زمینی خام و پیاز را چرخ می کنیم و بعد از این که چرخ شد خوب ورز می دهیم، به طوری که چسبندگی آن کم شده باشد. مواد را بعد از اینکه خوب ورز دادیم روی یک سطح صاف مثل سینی یا تخته پهن می کنیم و گوجه فرنگی ها را ورقه کرده و همراه سیب زمینی های ورقه شده روی کباب پهن می کنیم.

برای طبخ این غذا از تنور نانوایی سنگکی استفاده می شده که به اصطلاح آن را سرداشی یعنی طبخ شده بر روی سنگ می گویند.

مواد آماده را درون فر با درجه حرارت ۱۴۰ و به مدت زمان ۱ تا ۲ ساعت قرار می دهیم.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.