گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر از و یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود روادید یا ویزا گفته می‌شود.

در این مطلب مدارک مورد نیاز برای صدور و تعویض گذرنامه را برای شما ارائه می دهیم:

۱) تهیه و تکمیل فرم و پوشه گذرنامه و پرداخت مبلغ ۶۵۰۰۰ ریال هزینه فرم و پوشه از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) و یا مراکز پستی

۲) فیش بانکی به مبلغ ۷۵۰۰۰۰ ریال بانک ملی به شماره حساب سیبا ۲۱۷۱۱۵۰۴۱۸۰۰۲ در وجه اداره گذرنامه ناجا

۳) فیش بانکی به مبلغ ۳۷۵۰۰ ریال بانک ملی به شماره حساب سیبا ۳۱۰۰۰۰۳۲۴۳۰۰۹ در وجه اداره گذرنامه ناجا

۴) پرداخت مبلغ ۱۹۲۰۰۰ ریال هزینه شرکت پژوهش و توسعه ناجا به صورت نقدی پس از پذیرش پرونده اخذ می شود.

۵) اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه – کارت ملی- پایان خدمت متقاضی در یک صفحه به صورت پشت رو A4

۶) ۳ قطعه عکس ۶*۴ جدید سال جاری و رنگی (تمام رخ بدون عینک و کراوات با زمینه سفید بدون روتوش و بدون روسری گلدار و برای آقایان بدون ریش تزئینی)

۷) اصل و کپی گذرنامه قبلی متقاضی (کپی صفحه مشخصات و اعتبار)

۸) اصل و کپی فوت نامه و طلاق نامه برای بانوانی که شوهرشان فوت کرده یا طلاق گرفته اند.

۹) موافقت رسمی همسر در مورد بانوان شوهردار و فرزندان کمتر از ۱۸ سال زیر فرم الف گذرنامه متقاضی

۱۰) حضور اشخاص الزامی می باشد.

۱۱) افراد کمتر از ۱۵ سال در صورت تحصیل در مدرسه گواهی عکس دار با مهر مدرسه و کمتر از سن تحصیل دفترچه درمانی عکسدار الزامی می باشد.

۱۲) دانشجویان بورسیه مشغول به تحصیل در خارج از کشور، همسر و فرزندان آنان در صورت ارائه نامه از سوی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی از پرداخت مبالغ مذکور در بندهای ۲ و ۳ معاف می باشند.

۱۳) در مورد زنان شوهردار که همسرشان مفقودالاثر، غایب یا غیرقابل دسترسی می باشد با ارائه نامه از دادستان محل درخواست گذرنامه اقدام می گردد.

۱۴) افراد زیر ۱۸ سال در صورت فوت ولی و عدم دسترسی به جد پدری و مشخص نشدن قیم یا ولی قهری با ارائه مجوز از دادستان محل درخواست گذرنامه می توانند اقدام به اخذ گذرنامه نمایند.

۱۵) مشمولینی که به جای مدرک وظیفه موافقت سازمان وظیفه عمومی را جهت صدور گذرنامه ارائه می نمایند مهر خروج از کشور آن ها به استنادنامه وظیفه عمومی صادر و ممکن است محدود باشد. بنابراین به تاریخ خروج از کشور توجه نمایند.

۱۶) ارائه موافقت حفاظت اطلاعات یگان خدمتی برای پرسنل شاغل نیروهای مسلح و پرسنلی که کمتر از ۵ سال از تاریخ رها شدنشان می گذرد الزامی می باشد (پرسنلی که بیش از ۵ سال از تاریخ بازنشستگی می گذرد بایستی مدارک دال بر تاریخ بازنشستگی ارائه نمایند)

دسته بندی ها : دانستنی های سفر

۲ دیدگاه به ثبت رسیده است.

  1. Saead گفت:

    من خودم پاسپورت دارم . الان اینو واسه داداشم خوندم گفت بپرسم : ” داداشم پاسپورت داره ولی براخانمش و۲تابچش میخوادپاسپورت جدابگیره ، تازه برا دولت پولکیمون هم بهتره ، بچه هاشم کوچیکن ، به لحاظ قانونی میشه یا فقط باید تو پاسپورت داداش بیان

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.