ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات از سهمیه میراث طبیعی یونسکو

منظر فرهنگی تاریخی روستای اورامانات در استان کردستان را می توان از سهمیه میراث طبیعی استفاده و در سال ۲۰۱۸ و یا ۲۰۱۹ ثبت جهانی کرد.

فرهادنظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی ایران به خبرنگار مهر گفت: این روستا می تواند به عنوان میراث طبیعی ثبت جهانی شود. پایگاه آن نیز در حال تشکیل است.

وی افزود: گزینه ثبت جهانی آثار طبیعی ایران در سال ۲۰۱۶ کویر لوت و در سال ۲۰۱۷ جنگل های ارسباران است. می توان روستای اورامانات را به عنوان منظر فرهنگی و تاریخی به صورت ترکیبی ثبت کرد. منظر فرهنگی تاریخی اورامانات دره ای است که از پالنگان شروع می شود و تا حلبچه عراق ادامه دارد.

نظری گفت: امسال پرونده فناوری بادگیرهای ایران را برای ثبت جهانی در فهرست میراث ناملموس به یونسکو ارسال کردیم. سال بعد نیز ثبت کمانچه در دستور کار قرار گرفته است، منتهی اگر یونسکو محدودیت ایجاد نکند، چرا که به تازگی اعلام کرده کشورهایی که بیش از ۱۰ میراث ناملموس در فهرست جهانی ثبت کرده اند، با محدودیت در تعداد آثار ثبتی مواجه خواهند شد.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.