تنگ صیاد ثبت جهانی شد

تنگ صیاد سبزکوه چهارمحال و بختیاری به عنوان یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور در اجلاس انسان و کره مسکون (MAB) ثبت جهانی شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این اجلاس که در فرانسه در حال برگزاری است، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار و مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، رئیس دانشگاه شهرکرد و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این استان و هیات همراه حضور دارند.

شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری درخصوص تصویب نهایی و اهداء لوح ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد سبزکوه در سازمان یونسکو در اجلاس فرانسه گفت:این ذخیره گاه در بیست و هفتمین نشست برنامه جهانی انسان و کره مسکون (MAB) در ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۳ به فهرست ذخیره گاه های زیست کره جهان افزوده شد.

وی افزود:پیش نویس سند مدیریتی ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد سبزکوه با پیگیری ها و تلاش بدون وقفه اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استانداری انجام و برنامه جامع آن در ۱۷ جلد تهیه و به سازمان یونسکو ارایه شد.

احمدی اظهار کرد: مساحت این منطقه ۵۳۲ هزار و ۸۷۸ هکتار و در برگیرنده مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست از جمله پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه حفاظت شده سبزکوه، بخشی از منطقه حفاظت شده هلن، تالاب بین المللی چغاخور و تالاب های مهم و ارزشمند گندمان، علی آباد و سولقان است.

وی از عمده دلایل انتخاب و پذیرش این منطقه به عنوان ذخیره گاه زیست کره را قرارگیری آن در یکی از تقسیم بندی های مهم زیستی و جغرافیایی دنیا، منابع ژنتیکی و گونه های متنوع و ارزشمند گیاهی و جانوری، وجود اکوسیستم ها و چشم اندازهای ویژه کوهستانی، دشتی، جنگلی و تالابی که نیاز به حفاظت دارند، امکان و فرصت مناسب برای دستیابی به توسعه پایدار در این منطقه، وجود ساکنین و بومیان مختلف از قبیل عشایر، روستانشین و شهرنشین در آن، غنای تنوع زیستی گیاهی و جانوری این منطقه که ارزش آن۱۸۰ برابر متوسط کشور ایران برآورد شده است را عنوان کرد.

احمدی اهداف این طرح را حفاظت بهینه، توسعه پایدار و تحقیقات، جذب حمایت های مالی در سطح ملی و بین المللی برای مکانیزه کردن کشاورزی و اسکان عشایر، توسعه صنایع دستی و ایجاد بازارهای بین المللی، ایجاد سایت علمی و تحقیقاتی، خواهر خواندگی با سایر ذخیره گاه ها، تولید محصولات دامی با برند داخلی برای عرضه در بازارهای بین المللی و گسترش گردشگری بیان کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری افزود: در حال حاضر ۵۵۳ذخیره گاه زیست کره در ۱۰۷ کشور جهان تاسیس و ایران از جمله کشورهای پیشگام و موثر در تحقق برنامه های انسان و کره مسکون سازمان یونسکو (MAB) محسوب می شود.

وی ادامه داد:ایران به عنوان یکی از اعضای فعال کمیسیون ملی انسان و کره مسکون یونسکو در حال حاضر دارای ۱۰ ذخیره گاه زیست کره به اسامی توران، کویر، گلستان، میانکاله، ارژن و پریشان، گنو، حرا، دنا و دریاچه ارومیه است که با ثبت نهایی و پذیرش ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد- سبزکوه این تعداد در کشورمان به ۱۱ ذخیره گاه افزایش یافته است.

احمدی گفت: این ذخیره گاه، دومین ذخیره گاهی است که پس انقلاب در کشور ثبت جهانی شده است.

در دهه ۱۹۶۰ متخصصان و کارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره گاه زیستکره به توافق رسیدند و از همان سالها ایجاد و تاسیس ذخیره گاه زیستکره در یونسکو به جدیت پیگیری شد تا از این طریق حفاظت و مدیریت مناطق و عرصه های با ارزش اکوسیستمی و دارای غنای ژنتیکی بالای گیاهی و جانوری با در نظر گرفتن جوامع محلی و نقش مشارکتی آنها در روند مدیریت بهینه و توسعه پایدار عملا امکان پذیر شود.

وجه تمایز ذخیره گاه های زیست کره از دیگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنهاست که بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی استوار است.

منبع: خبرگزاری ارک

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.