قنات قصبه گناباد شاهکار آبی جهان

ناصر خسرو در سفرنامه خود سخن از قناتی پر آب می راند با ۷۰۰ گز عمق و ۴ چهار فرسنگ طول ، این قنات قناتی نیست جز قنات قصبه گناباد واقع در گناباد خراسان رضوی با ۲۵۰۰ سال قدمت که قدیمی ترین و پر آب ترین قنات جهان با عمیق ترین مادر چاه جهان به عمق ۳۰۰ متر عمق می باشد.
مادر چاه قنات قصبه با میزان آبدهی بیش از ۱۳۰ لیتر در ثانیه واقع در دامنه های شمالی سیاه کوه با کانالی به طول ۳۳ کیلو متر متشکل از۷ کانل متصل به هم تا مظهرش واقع در جنوب محله ی معروف به قصبه شهر یک شاهکار ساخته دست بشر می باشد و نمادی از توانایی انسان در سازکاری با محیط است.
قنات قصبه گناباد
این قنات با تدبیر سازندگانش چنان ساخته و پرداخته شده است که سالیان سال از دست دشمنان طبیعی و غیر طبیعی خود در امان بوده و ۲۵۰۰ سال آب منطقه را تامین کرده است.
از جمله تدابیر به کار رفته در معماری این قنات تعدد چاه های آن می باشد که به بیش از ۴۷۰ حلقه می رسد. تعدد چاه ها سبب پیشگیری از کور شدن چاه ها توسط دشمنان هنگام حمله و همچنین کاهش وزن طناب در زمان حفر و تخلیه چاه ها شده است.
از دیگر موارد می تواند به دو شاخه شدن در فاصله ۶۸۳ متری کانال اصلی و سپس ۶ شاخه شدن کانال ها به دلیل پیشگیری از ریزش احتمالی و قطع جریان آب اشاره کرد.

قنات قصبه گناباد
قنات قصبه به عنوان تنها کاندیدای ثبت جهانی منطقه هم اکنون با بازگشایی ۵۰۰ متر اولیه جهت بازدید مورد بهربرداری گردشگری واقع شده است و مابقی مسیر آن نیازمند مستحکم سازی و ایجاد امکانات رفاهی می باشد. و ۶۰ درصد از چاه های قنات مسدود شده و ۴۰ درصد آن ها با آبدهی ۱۵۰ لیتر در ثانیه باقی مانده است.

قنات قصبه گناباد
قنات قصبه به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری منطقه که در سالهای اخیر با تلاش باستان شناسان داخلی و بررسی یافته های سفالین پرداکنده در داخل قنات قدمت آن دوره هخامنشی تخمین زده شده است با تلاش مسئولین امر در فهرست موقت یونسکو به عنوان یک اثر تاریخی و جهانی ثبت شده است و پرونده ثبت نهایی ان در دست تکمیل می باشد.

قنات قصبه گناباد

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.