خبرگزاری ارک: یونسکو با صدور بیانیه‌ای، تخریب یک محوطه تاریخی ۲۵۰۰ ساله و تحت حفاظت میراث فرهنگی که در جریان حمله هواپیمای سعودی به صنعا پایتخت یمن تخریب شد را محکوم کرد.

به گزارش (ایسنا)، تخریب این خانه تاریخی چند طبقه در منطقه قدیمی پایتخت یمن خشم مسولان محافظت از میراث تاریخی در یونسکو را برانگیخته، در حالیکه دولت عربستان تاکنون پذیرش مسولیت این حمله را نپذیرفته است.

ایرنا بوکووا» دبیر کل یونسکو در واکنش به تخریب این اثر ۲۵۰۰ ساله ی بیانیه‌ای عنوان کرد: عمیقا از فاجعه کشته شدن افراد و همچنین خسارت به قدیمی‌ترین ساختمان اسلامی شهر «صنعا» متاسفم و از طرف‌های درگیر در یمن خواست تا به گنجینه‌های فرهنگی این کشور احترام بگذارند. من از دیدن تصاویر این خانه چند طبقه و باغ اطراف که با خاک یکسان شده بود بسیار شوکه شدم

بوکووا» در ادامه افزود: این میراث در برگیرنده روح مردم یمن و نمادی از تاریخ چند هزار ساله دانش است که متعلق به تمام بشریت است.

در بیانیه یونسکو همچنین آمده است: مناطق آسیب دیده در منطقه قدیمی شهر صنعا از ۲۵۰۰ سال پیش سکونت‌گاه زندگی انسان است که شاهد قدرت، تمول و زیبایی تمدن اسلامی بوده است. شهر قدیمی صنعا دارای بیش از ۱۰۰ مسجد،‌ ۱۴ حمام عمومی و همچنین ۶ هزار خانه‌ای است که بیش از قرن یازدهم میلادی ساخته شده‌اند. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در جریان حمله عربستان سعودی به یمن در دو ماه اخیر تاکنون ۲۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۱ هزار نفر مجروح شده‌اند.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.