تبریز پر است از خانه های تاریخی که هرکدام یادآور دوره قاجار و معماری قاجار است. از جمله خانه های تاریخی تبریز می توان به خانه نیکدل اشاره کرد که بازدید از آن آرزوی داشتن چنین خانه ای را در همه به وجود می آورد. اگر گذرتان به خیابان مقصودیه افتاد حتما سری به خانه نیکدل بزنید. هر چند باید زیبایی های این خانه را از نزدیک ببینید و از آن لذت ببرید ولی در این مطلب گردشی خواهیم داشت در قسمت های مختلف خانه نیکدل که می تواند انگیزه بازدید را در شما به وجود آورد.

قبل از وارد شدن به خانه، عظمت این خانه دو طبقه را خواهید دید که از پشت دیوار خودنمایی می کند. سپس وارد حیاط کوچک و باصفایی می شوید. این حیاط همان حیاط اندرونی است که در ضلع جنوبی بنا قرار دارد. ضلع شرقی حیاط اندرونی دارای یک طنبی کوچک و چهار اتاق است.

با وارد شدن به داخل بنا، پنجره های ارسی توجه شما را به خود جلب خواهد کرد؛ پنجره هایی که یادگاری از روزگاران قدیم و الهام گرفته از طرح های اصیل اسلیمی است. این خانه شامل تالار بزرگ مستطیل‌شکل در مرکز بنا و دو راهرو و دو اتاق جانبی (گوشواره) در ضلع شرقی تالار است و ایوانی ستون‌دار در ضلع جنوبی بر ارسی‌های زیبای خانه سایه انداخته است. تزئینات به کار رفته در این ساختمان شامل سقف و حوضخانه دارای کادر بندی بسیار زیبا و گچبری های آیینه کاری شده می‌باشد و این خانه جزء معدود خانه هایی است که در تزئینات آن از آیینه کاری استفاده شده است. سرستون های زیبای گچی، ارسی های نمای جنوبی بنا و آجر کاری نما و هره های دیوار از دیگر زیبایی‌های این خانه به شمار می‌آیند.

پس از گردش در اتاق های خانه راهی زیرزمین شوید. با گذر از پله های زیرزمین این احساس در شما به وجود می آید که وارد فضای زنده گذشته شده اید. زیرزمین این خانه نیز شامل حوضخانه و دو راهرو در طرفین، فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در طرفین این راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی بنا است.

اکنون که از تمامی نقاط خانه دیدن کرده اید، به حیاط بیرونی بروید که در ضلع شمالی بنا قرار دارد. در حیاط می توانید با صرف چایی از فضای فرح بخش آن لذت ببرید. حیاط بیرونی به دلیل بزرگ‌تر بودن و داشتن دو حوض سنگی، بسیار زیبا و دیدنی است. ارتباط حیاط اندرونی و بیرونی از زیر راهروی غربی ساختمان اصلی است. برای رفتن به راهروی جانبی و بنا می توان از حیاط بیرونی از طریق دو رشته راه پله ۱۳تایی وارد شد.

خانه نیکدل که مربوط به دوره قاجار بوده، در تاریخ ۱۴مرداد ۱۳۸۲با شماره‌ ۹۴۷۰به ثبت ملی رسیده است.

آدرس: تبریز، خیابان امام خمینی، خیابان مقصودیه، پلاک ۷

در ادامه می توانید گالری تصاویر خانه نیکدل را مشاهده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.