آبشار کاخک

آبشار کاخک از زیبا ترین آبشار های ایران است .آبشار کاخک گناباد در موقعیت جغرافیایی E583902 N340815 در استان خراسان رضوی قرار گرفته است. کاخْک مرکز بخش کاخک شهرستان گناباد است. این شهر در دامنه رشته کوه براکوه  واقع است و زیارتگاه برادر علی بن موسی الرضا امامزاده سلطان محمد عابد در دامنه تپه مشرف به این شهر همچنین مزار علمدار در پانصد متری امامزاده قرار دارد. این آبشار که در ۲۵ کیلومتری جنوب گناباد و در نزدیکی شهر کاخک قرار دارد، در سال های اخیر به شکل نیمه مصنوعی در آمده است. کاخک محلی زیبا و دارای سابقه تاریخی است و یکی از ییلاقات مهم اهالی منطقه برای درامان ماندن از گرمای شدید کویر محسوب می شود. در کنار آبشار کاخک بقایای معماری آسیاب هایی قدیمی به چشم می خورد که جهت تهیه آرد مورد استفاده می شده است.

کاخک2

آب خنک آبشار کاخک پس از گذشتن از درون یک پارک تفریحی در میان بلوار اصلی شهر کاخک جریان می یابد. شهرستان گناباد به واسطه داشتن قناتی بسیار طویل و پرآب نیز معروف است. این قنات از اراضی کوی شرقی گناباد از محلی معروف به برج علی ضامن آغاز شده و از هفت کانال متصل به هم شکل گرفته است. قنات گناباد به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز ساخت بشر در این منطقه کویری محسوب می شود.

کاخک3

شهر کاخک علاوه بر نقاط ییلاقی و خوش آب و هوا دارای مناظر زیبایی از جمله پارک و آبشار می باشد که زائران و مسافران زیادی را به طرف خود می کشد.

کاخک4

آبشار کاخک در کنار بقایای آسیاب ها تنها منبع اصلی انرژی چرخش پره کنار مخزن استوانه ای شکل سنگی به نام «تنوره»است.آب پس ازریزش از بالای «تنوره»به شدت از محفظه ای باریک خارج شده و به بیرون فوران می کند که در نتیجه «چرخ پره»را به گردش در آورده و از این چرخ از طریق محوری عمودی به سنگ زیرین آسیاب منتقل می شود.

کاخک5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.