ارتفاع آب دریاچه ارومیه ۵۵ سانتیمتر بالا آمد

دریاچه ارومیه یکی از دریاچه های زیبا ایران زمین است .به دنبال بارش های اخیر، ارتفاع آب این دریاچه نسبت به شش ماه قبل ۵۵ سانتیمتر بالا آمده است.برابر آمار موجود، ارتفاع سطح تراز آب دریاچه ارومیه در شهریور ماه سال ۹۳ معادل ۱۵/۱۲۷۰ متر از سطح آب های آزاد بود که اکنون این رقم به ۷۰/۱۲۷۰ متر رسیده است.
هرچند ارتفاع سطح آب این دریاچه نسبت به شش ماه گذشته ۵۵ سانتی متر بالا آمده اما باید توجه داشت که در فصول گرم سال به علت تبخیر و عوامل دیگر ارتفاع آن کاهش می یابد ولی با این وجود وضعیت پایدار و ثابت دریاچه ارومیه بهترین خبر برای دوستداران طبیعت و مردم منطقه است.

 

د2

دریاچه ارومیه در ۱۸ سال گذشته با مشکلات جدی کم آبی و کاهش تراز مواجه بوده است.حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است که حدود سه درصد مساحت کل کشور و این حوضه با داشتن دشت هایی مانند دشت تبریز، ارومیه، بناب، مهاباد، میاندوآب، نقده، سلماس، پیرانشهر، آذرشهر و اشنویه، از کانون های ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران محسوب می شود.
دریاچه ارومیه بزرگ ترین آبگیر دایمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران واقع است ، پارک ملی دریاچه ارومیه پس از مرداب انزلی، از جالب ترین زیستگاه های طبیعی جانوران در ایران است.

 

د3

آب دریاچه ارومیه بسیار شور و میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس هاست به این دلیل، هیچ ماهی و نرم تنی بجز گونه هایی از سخت پوستان آرتمیا ، دیاتوم ها و فیتوپلانکتون ها در آن زندگی نمی کنند و آب آن هیچ وقت یخ نمی زند، شناگران نیز می توانند بر روی آب آن شناور بمانند.
۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست و ۲۶ گونه ماهی حیات وحش این دریاچه را تشکیل داده اند. دریاچهٔ ارومیه دارای ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک است که همهٔ آن ها از سوی سازمان یونسکو به عنوان اندوختهٔ طبیعی جهان به ثبت رسیده اند.

 

د4

این دریاچه که تا نیمه های دهه ۷۰ پرآب بود و حتی برای عدم ورود آب به جاده های حاشیه ای، دایک (دژ) خاکی جلوی آن نصب شده بود، از آن زمان با کاهش میزان بارش و همچنین افزایش مصرف آب بخصوص در بخش کشاورزی، روز به روز از میزان آب آن کاسته شد و اکنون فقط یک شانزدهم سطح حداکثری و یک هفتم سطح تراز آبی اکولوژیک آب در این دریاچه باقی مانده است.

 

د5

احیای دریاچه ارومیه یکی از نخستین طرح های تصویبی دولت تدبیر و امید است.ستاد احیای دریاچه ارومیه با شروع به کار دولت یازدهم و با مسوولیت معاون اول رییس جمهوری فعالیت خود را آغاز کرد.

 

د6

برگزاری دوره های آموزشی – ترویجی بهره برداران کشاورزی، دوره های مهارتی و پودمانی، ایجاد مزارع و باغات پایلوت در راستای انتقال تکنولوژی های جدید بخش کشاورزی، هماهنگی و تدوین برنامه های آموزشی در مناطق روستایی حوضه آبریز، ترویج و انتقال دستاورد های تحقیقاتی به کشاورزان و تلاش برای ایجاد تشکل آب بران در راستای فرهنگ سازی و مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی از جمله این طرح ها است.

 

د7

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.