مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان از آغاز فصل جدید کاوش در شهر زیرزمینی سامن با هدف ادامه‌دار بودن روند کاوش‌های گذشته خبر داد.

ریحان سروش مقدم با تأکید بر ادامه‌دار بودن مطالعه و کاوش در شهر زیرزمینی سامن در محوطه ارزانفورد افزود: مطالعات و بررسی‌های گذشته در این محوطه تاریخی در سطح خوبی انجام شده و در فصل جدید کاوش نیز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.

او همچنین با اشاره به ادامه کاوش و بررسی در غار قلعه جوق همدان در سال جدید بیان کرد: مجموعه دستکند که در دل کوه مدفون شده بود، پس از کشف مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و در حال حاضر نیز در تلاش برای فراهم کردن امکان بازدید گردشگران از این مجموعه‌ی تاریخی هستیم.

سروش مقدم با اشاره به نامناسب بودن شرایط کنونی این محوطه تاریخی و در معرض خطر بودن اسکلت‌های این غار قلعه اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای محافظت این محوطه تاریخی در حال اجرایی شدن است و باید شرایط بازدید گردشگران با ضریب امنیتی بالا تأمین و فراهم شود.

او همچنین از ادامه مطالعات، کاوش و برنامه‌های استحکام بخشی در تپه تاریخی و ارزشمند هگمتانهخبر داد.

فصل قبلی کاوش در شهر زیرزمینی ارزانفوردباقیمانده از دوره اشکانی و اسلامی تیرماه سال گذشته توسط دو گروه باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی به سرپرستی خاکسار و دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان آغاز شد.

مساحت کلی این شهر زیرزمینی که ۱۲ آذر سال گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، ۵ هکتار است و تاکنون ۲۰ درصد محوطه کاوش و شناسایی شده است.

ایسنا

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.