تفرجگاه بند ارومیه

بند یکی از جاذبه های طبیعی آذربایجان غربی است . تفرجگاه ‌بند در شهرستان ارومیه در امتداد خیابان شهید بهشتی (دانشکده)، در مسیر رودخانه شهرچای و در کیلومتر ۵ ارومیه واقع شده است. این منطقه زیبای کوهستانی همراه با باغات و سد رودخانه شهرچائی در طول سال بیشترین گردشگران و دوستداران طبیعت را بسوی خود جلب می کندروستای گردشگاهی بند، از توابع بخش مرکزی شهرستان ارومیه در ۳ کیلومتری جنوب غربی ارومیه واقع شده است.
ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۴۰۰ متر می باشد. این روستا از شمال به روستای میرآباد، از غرب به روستاهای اوعلی، نوشان علیا و سفلی، از طرف شرق به کلیسای سیر جانوسلو و بزوه و از جنوب به روستای شملکان محدود شده است. آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.
این روستا از دیرباز محل مبادله کالاها و بازار روستایی منطقه ارومیه بوده است و در کنار بستر رودخانه شهرچای به صورت خطی استقرار و امتداد یافته است. قدمت روستای بند به بیش از سه قرن می‌رسد.
مردم روستای بند به زبان‌های آذری و کردی سخن می‌گویند. دین رسمی آن اسلام و پیرو مذهب شافعی هستند.درآمد اکثر مردم روستای بند، از فعالیت‌های زراعی و دامداری تأمین می‌شود. زمین‌های زراعی و دامداری تأمین می‌شود. زمین‌های زراعی روستا به صورت قطعات کوچک و پراکنده در جنوب، غرب و شرق روستا گسترده شده‌اند. گندم و جو بیشترین سهم تولیدات زراعی این روستا را تشکیل می‌دهد.

بند2

دامپروری نیز رونق قابل توجهی دارد و لذا گوشت، فرآورده‌های لبنی و پشم از محصولات دامی این روستاست. باغات سیب و انگور در دامنه ارتفاعات و حواشی رودخانه گسترش یافته‌اند. گروهی از مردم روستا نیز در امور خدماتی اشتغال دارند.خانه‌های روستا در بافت قدیم ساختاری سنتی دارند و از مصالحی مانند سنگ، چوب، خشت، گل و انواع آجر ساخته شده‌اند. در ساخت خانه‌های جدید، از مصالح سیمان و تیرآهن نیز استفاده می‌شود. خانه‌های روستاییان از فضاهای متنوعی چون آغل، اصطبل، انبار علوفه، اتاق‌های استراحت، سرویس بهداشتی و راهرو یا دالان و حیاط برخوردار می‌باشند
موقعیت و تاریخچه جاذبه‌های گردشگری
روستای بند یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم ارومیه است و مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی آن عبارتند از:
• تفرجگاه‌های حاشیه رودخانه شهرچای،
• باغات پیرامون روستا،
• چشم‌انداز کوهستان و تفرجگاه زمستانی بند،
• دریاچه پشت سرد شهرچای با قابلیت‌های ورزش‌های آبی،
• تفرجگاه پیرامونی سد شهرچای،
مسجد روستای بند که محل برگزاری مراسم و آیین‌های مذهبی است، از آثار قدیمی روستا به شمار می‌رود.
جاذبه‌های فرهنگی در روستای بند از قبیل برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی و آیین‌های مذهبی، جلوه‌گاه آداب و رسوم بومی و نشانه‌هایی از فرهنگ عمومی مردم روستا است. مراسم و آیین‌های ملی از قبیل عید نوروز، شب یلدا و چهارشنبه سوری با حضور و مشارکت روستاییان برگزار می‌شود. در مراسم عروسی، نوازندگان و عاشیق‌های محلی با اجرای موسیقی و آوازهای آذری و کردی فضایی جذاب و شاد فراهم می‌کنند. در ایام اعیاد مذهبی، مردم روستا مناسک مربوطه را به جا می‌آورند.تولید صنایع دستی روستایی از قبیل گلیم و قالی از گذشته‌های دور در این روستا رواج دارد و همچنان توسط مردم به ویژه زنان روستا انواع قالی و فرش بافته می‌شود.

بند3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.