تاج محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو، پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفت گانه دنیا به‌شمار می‌رود.این بنا که در شمال شهر آگرا در منطقه‌ی گوجرات واقع شده، نمایی از سنگ مرمر سفید دارد و طبق بررسی‌های باستان‌شناسان با استفاده از ۲۰ هزار قطعه‌سنگ مرمر روی سکویی عظیم از مرمر بنا شده است. نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

حقیقتی جالب که در مورد این بنا گفته می شود این است که رنگ این بنا در طول روز تغییر می کند، نه اینکه تاج محل تغییر رنگ دهد، اما اینگونه به چشم می آید! تاج محل در ساعات مختلف شبانه روز سایه و تن های رنگی متفاوتی به خود می گیرد. صبح ها صورتی به نظر می رسد. بعد از ظهر ها سفید رنگ و نیمه های شب طلایی است. برخی افراد، این تغییرات را به تغییر حالات بانوان تشبیه می کنند؛ به این دلیل که این معبد حیرت آور، در اصل مقبره ملکه «ممتاز محل»، معشوق و همسر محبوب «شاهجهان» است.

اما بر اساس تحقیقاتی که محققان آمریکایی و هندی انجام داده اند آلودگی‌های محیطی حاصل از فعالیت چند کارخانه و معدن در نزدیکی تاج محل باعث شده است که کربن و سوخت های فسیلی و گرد و غبار و آلودگی هوا، علاوه‌بر تغییر رنگ بخش‌های از این بنا، به رنگ قهوه ای متمایل شود. فیلترهایی که برای نمونه برداری استفاده شده اند نشان می دهند که آلودگی های محیطی سبب این تغییر رنگ است.

0.011333001313176683_jazzaab_ir

46-jpg

india-taj-mahal

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.