سرویس خیری روزنامه ارک -کسانی که تسهیلات برای ساخت هتل در حریم بناهای توسط سرمایه‌گذاران را فراهم کرده‌اند، خود باید رضایت مالکان هتل‌ها را برای کاهش ارتفاع هتل بگیرند.

به گزارش ایسنا، ۱۶ ماه پیش یعنی اواسط آبان ماه سال گذشته خبر رسید که در ضلع جنوبی باغ نادری در مشهد،‌ هتلی سه ستاره با ارتفاع حدود ۴۵ متر ساخته شده، هتلی که روزهای اول فقط اسکلت یک ساختمان بود، اما پس از مدتی، هر روز لایه‌های بیشتری این اسکلت را پوشاند و هیچ قانونی به دلیل زیرپا گذاشتن ضوابط میراث فرهنگی و از بین بردن حریم منظری این بنای تاریخی آن را متوقف نکرد.

پرونده‌ی صدور چنین مجوزی همین‌جا بسته نشد، بلکه پس از مدتی شنیده شد که یک مجوز دیگر از سوی سازمان میراث فرهنگی برای ساخت هتلی دیگر با همین مشخصات در شیراز و در حریم ارگ کریمخانی صادر شده است.

و حالا هتل آسمان در شیراز هم خطری جدی برای ارگ کریمخانی شده، خطری که هرچند رسانه‌ها و دوستداران میراث فرهنگی مدت‌هاست نسبت به آن هشدار می‌دهند، اما ساخت هتل‌ها همچنان ادامه دارد و حالا هر دو هتل تقریبا آماده‌ بهره‌برداری‌اند، اما با کدام مجوز؟

مدیرکل دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیدگی به پرونده‌ی ساخت هتلی با ۴۵ متر ارتفاع در حریم آرامگاه باغ نادری در مشهد را پرونده‌ای دانست که در هیأت تخلفات رسیدگی می‌شود و افزود: در حال حاضر آرای صادر شده در این زمینه محرمانه است تا زمانی که رأی قطعی صادر شود،‌ اما تاکنون جمعی از افراد مرتبط با موضوع در هیأت تخلفات بازجویی شده‌اند.

او در ادامه با اشاره به این‌که افراد که تحت بازجویی قرار گرفتند به نحوه رسیدگی ما معترض شدند، اضافه کرد: به همین دلیل در حال حاضر، هیأت تجدیدنظر درباره آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه افرادی که در این زمینه و در نحوه انجام کار خود کوتاهی کرده‌اند از نظر دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خاطی هستند، گفت: خاطی‌ها در هیأت رسیدگی به تخلفات‌شان رسیدگی می‌شود و با اشّد رفتاری که هیأت تخلفات به آن معتقد است با این افراد برخورد می‌کنیم، تا این موضوع دیگر در کشور رخ ندهد.

وی درباره‌ی ساخت هتل آسمان در شهر شیراز و از بین بردن حریم منظری ارگ کریمخانی نیز به خبرنگار ایسنا توضیح داد: آنجا یک مشکل داریم و اینکه یکسری اقداماتی که باید شهرداری درباره‌ی‌ آن لحاظ می‌کرد، در برنامه صدور پروانه کوتاهی کرده و ابهاماتی در این زمینه وجود دارد که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

هرکس مجوز داده، خودش مالکان را راضی کند

رئوف با تأکید بر رسیدگی این دفتر کل نسبت به ساخت هتل آسمان در شیراز گفت: هر گاه به طور قطعیت به این نتیجه رسیدیم که افراد درون سازمان میراث فرهنگی در این زمینه تخلف کرده‌اند با آن‌ها برخورد می‌کنیم؛ در غیر این صورت کسانی که پروانه صادر کرده و هتل ساخته‌اند باید رضایت مالک را کسب کنند و ارتفاع هتل‌ها را کاهش دهند.

مدیرکل دفتر رسیدگی به شکایات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تأکید بر لزوم انجام این کار در دو تخلف ساخت هتل در حریم آرامگاه باغ نادری مشهد و در حریم ارگ کریمخانی در شیراز اظهار کرد: با توجه به اینکه مالکان، حاضر به کاهش ارتفاع نیستند و معتقدند هزینه زیادی برای ساخت هر طبقه از هتل پرداخت کرده‌اند، بنابراین هر کس که این تسهیلات را برای مالکان فراهم کرده خود باید رضایت آن‌ها را کسب و ارتفاع هتل‌ها را کاهش دهد.

رئوف با اشاره به در حال تکمیل بودن هتل قرار گرفته در حریم باغ نادری و روند رو به پیشرفت ساخت هتل آسمان در ارگ کریمخانی ادامه داد: مالکان هتل‌ها باید در نظر داشته باشند که حتی زمانی که کارشان به پایان رسید تا وقتی‌که ارتفاع این هتل‌ها کاهش نیابد، سازمان میراث فرهنگی به عنوان نهادی که مجوز فعالیت آن‌ها را صادر می‌کند، پروانه‌ی فعالیت‌شان را امضا نمی‌کند. بنابراین نخست، آن‌ها باید به فکر کم کردن ارتفاع ساختمان خود باشند.

به گزارش ایسنا، هرچند مسوولان اداره‌ی میراث فرهنگی خراسان رضوی از همان ابتدا، این کار را غیرمجاز دانستند، اما سرمایه‌گذار پروژه، پیش‌تر تأکید کرده بود که کار ساخت هتل خود را با مجوز روسای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در دولت قبل، آغاز کرده است.

«باغ نادری» که نادرشاه افشار در آن دفن شده، پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، دومین مکانی است که گردشگران به آنجا می‌روند. این مجموعه، یکی از خاطره‌انگیزترین مکان‌هایی است که در دهه‌های گذشته، در کنار دیگر منطقه‌ی تاریخی مهم شهر، به زائران و گردشگران معرفی می‌شد. آرامگاه نادرشاه افشار بنایی است که برای یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شد. قوام‌السلطنه در اواخر دوره‌ی قاجار (۱۲۹۶ هجری شمسی) در محل یکی از مقابر ویران‌شده‌ی نادری، آرامگاه جدیدی را برای او ساخت و استخوان‌های نادرشاه را از تهران به آن مقبره انتقال داد.

ورامین (10)

 

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.