“شب، سکوت، کویر”

راهنمای یک سفر چند روزه زمستانی به کویر مرنجاب:

در فصول سرد سال با رکورد گردشگری مواجه هستیم. گاها تعطیلاتی نیز در این فصل وجود دارد که دوستداران سفر نمی دانند چگونه اوقات فراغت خود در این روزها بگذرانند. برنامه ی سفر به نقاط گرمسیر کشور برای ساکنان مناطق شمال و شمالغرب تقریبا یک هفته زمان لازم دارد و هزینه بر هم نیز هست. کیش، قشم، استان خوزستان، کرمان و شیراز مقاصد خوبی برای این فصول هستند اما به دلیل تعدد جاذبه های گردشگری و بعد مسافت اختصاص دادن یک یا دو روز برای بازدید از این قطب های گردشگری بی انصافی است. البته نباید فراموش کرد که کویرهای زیبای ایران هم مقصد مسافران زیادی در این روزهاست. در این شماره پیشنهاد سفر کوتاهی را به کویر مرنجاب و شهرهای زیبای کاشان و آران و بیدگل برایتان ترتیب داده ایم تا در این زمستان سرد هم از لذت سفرکردن بی بهره نباشید. با ما همراه باشید تا سفری کوتاه داشته باشیم به کویر مرکزی ایران.

بهتر است طوری برنامه ی سفرتان را تنظیم کنید که صبح زود تهران را به مقصد کاشان ترک کنید. طوری زمانبندی کنید که قبل از ظهر به کاشان برسید. از میان جاذبه های متعدد کاشان یک یا دو جاذبه را برای بازدید انتخاب کنید، باغ فین وخانه بروجردی ها گزینه های مناسبی هستند، چون زمان کافی برای بازدید از تمامی جاذبه های این شهر را ندارید. ناهار را در یکی از غذا خوری های سنتی کاشان میل کنید و اندکی استراحت کنید و برای عزیمت به کویر آماده شوید.

288kavir-2

برای رسیدن به این کویر سه مسیر شناخته شده وجود دارد که عبارتند از:

مسیر اول:‌ مسیر شهر آران و بیدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده خاکی مرنجاب که پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به مرنجاب می رسد.

مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس مبارکیه، قصر بهرام، کاروانسرای سفیدآب و سپس مرنجاب می باشد. بهتر است بدانید تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

مسیر سوم: مسیر کاشان به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب می باشد. شاید بهتر باشد همان مسیر اول را برای سفرتان انتخاب کنید، این مسیر نسبت به مسیرهای دیگر شناخته تر شده است. در مسیر به اطرافتان دقت کنید گاه می توانید شترهایی که در کنار جاده توقف کرده اند را ببینید. کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران است، دریاچه ی نمک آران و بیدگل، جزیره سرگردان، چاه ها متعدد تاریخی و کاروانسراها این کویر را از سایر نقاط کویری ایران متمایز کرده است. با توجه به نکات ایمنی سفر به کویر جای مناسبی را برای شب مانی انتخاب کنید و درآنجا اتراق کنید. اگر قصد دارید آتش روشن کنید هیزم به همراه داشته باشید و بوته های کویر را آتش نزنید. اگر دوست دارید از سفرتان بیشتر لذت ببرید تجهیزات رصد ستارگان را نیز به همراه ببرید. از سکوت و آسمان زیبای کویر لذت ببرید و برای یک روز هم که شده خود را از هیاهوی شهر برهانید. سفر خوش!

دسته بندی ها : سفر در زمستان

۱ دیدگاه به ثبت رسیده است.

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.