صومعه معلق چین بر روی یک صخره عمودی، بالاتراز سطح زمین در دره اژدهای طلایی واقع در کوه هنگ ساخته شده است. این معبد مقدس خطرناک انگار در هوا معلق هست و در هر زمان می تواند به صورت فاجعه ای در هم شکسته شده و فرو ریزد . اما بعد از هزار و چهارصد سال هنوز در همان جا پایدار است .صفت توصیفی این صومعه “ژوانکونگ” است که به معنی آویزان بودن در فضاست، به این دلیل که آلاچیق های این صومعه به طرز اعجاب آوری به سطح پرشیب صخره چسبیده اند. این صومعه مشتمل بر چهل غار یا اتاق بوده که از جمله آنها شش سالن اصلی نیز هست که پهلوی هم قرار گرفته اند و در میان آنها بلند ترین ساختمان ۵۰ متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است. بزرگترین ویژگی ظاهری آن، نمای چوبی پرنقش و نگار آلاچیق هاست و نیز راههای به هم پیوسته زیگزاگ مانندی که به طور متزلزلی بر الوارهای چوبی متکی هستند که به شکل افقی و عمودی از صخره بیرون زده اند.این بنا از یک راهرو سنگی پنهان و بیش از ۴۰ سالن و غرفه تشکیل شده که  مساحت  آن حدود ۱۵۲٫۵ متر مربع می باشد ،در این معبد همه سالنها و غرفه ها به هم متصل هستند همچنین در آنها حدود ۸۰ مجسمه تاریخی از نوع آهنی ، خاک رس ، سنگی  و … طی دوران های مختلف ساخته شده اند.

XUAN-KONG-SI-Hanging-Chinese-Monastery-6

Xuan-Kong-Si

صومعه معلق به رغم محل قرارگیری متزلزلی که دارد، توانسته است در طول صدها سال محکم و استوار باقی بماند. آیا این کار خداست که آن را از آسیب محافظت می کند و یا نشان دهنده مهارت سازندگان چینی است که با زحمت فراوان صومعه معلق را به خاطر شور و اشتیاق مذهبی فوق العاده خود ساختند؟
عمر طولانی صومعه معلق گواهی بر کاردانی و مهارت سازندگان چینی و مهندسان دوران باستان است که آن را احداث کردند. اما چه رازی در ساختمان این صومعه معلق نهفته است که به نظر می رسد هر لحظه در حال فروافتادن است… .

90320 90344 112248_730 8802065 jazebe-86 xuankong_si_16

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.