همنوایی با محرم در بازار تبریز

بازار تبریز همواره مورد توجه همگان بوده. این توجه، از زمان ثبت جهانی مجموعه در فهرست میراث جهانی یونسکو، روز به روز فزونی می یابد.

این بازار در ایام محرم، حال وهوای دیگری دارد. وقتی محرم از راه می رسد بازار یکسر سیاهپوش می شود. دسته های سیاه پوش سینه زنی وزنجیر زنی به همان شیوه سنتی وبا نوحه هایی به زبان ترکی به وصف واقعه کربلا می پردازند. دسته ها، به نوبت مسیر خاصی را طی می کنند که از درب صادقیه بازار شروع وبه تیمچه ی مظفریه ختم می گردد.عذاداران اوج این مراسم را در تیمچه ی مظفریه برگزار می کنند.

چشمگیر ترین واقعه، حضور دسته ای است که با خود تعزیه خوانی به همراه می آورد.تعزیه ای با مضمون واقعه عاشوراست. اجرای این تعزیه، که یک مراسم قدیمی در بازار تبریز است که همه ساله در بعد از ظهر عاشورا در بازار صورت می گیرد. مراسم محرم در بازار تبریز در سال ۱۳۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نادره مشهور

سلام، من نادره مشهور هستم، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد برنامه ریزی گردشگری از دانشگاه تبریز و مدیرعامل شرکت بینش فراگیر ارک سفر. به گردشگری، عکاسی و گرافیک علاقه مندم و در زمینه توسعه کسب و کارهای جدید نیز فعالیت دارم. فعالیت خود را در حوزه رسانه و گردشگری از سال 92 و از روزنامه ارک آغاز کردم. در ارک توریسم مقالاتی در حوزه جاذبه‌های گردشگری تاریخی تالیف میکنم. مدیر اجرایی پروژه یک دقیقه با تبریز هستم و ترجمه مقالات به زبان آلمانی و فرانسه را بر عهده دارم. به واسطه علاقه به برنامه نویسی و گرافیک بخشی از مسئولیت توسعه وب سایت ارک توریسم را نیز بر عهده گرفته ام. امیدوارم روزی ارک توریسم به مرجع اصلی اطلاعات گردشگری ایران و تبریز تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.