موزه کبریت تبریز

کبریت را می توان از کالاهای ضروری برشمرد که در صنعت و حتی روزمرگی مردم جهان تغییرات بسیاری ایجاد کرده. کبریت شاسی به عنوان پدربزرگ کبریت های امروزی شناخته می شود که چند سال پس از تولید در جهان به ایران به عنوان کالایی لوکس وارد شد. سالها به طول انجامید تا کبریت تبدیل به کالایی عمومی  گردد و پس از آن نیز نوع مرغوب و بی خطر آن در انحصار اعیان و اشراف بود.

پس از آنکه اولین کبریت سازی که با سرمایه گذاری روس ها در سال ۱۲۶۷در تهران  تاسیس شده بود ورشکست شد، در سال  ۱۲۹۷ اولین کارخانه کبریت سازی در شهر اولین ها” تبریز” با نام کبریت ایران به همت تقی توکلی راه اندازی گردید. و در سال ۱۳۰۰ کبریت سازی ممتاز به همت آقایان حاج محمد رحیم و حاج محمدباقر خوئی بنیان گذارده شد. شهر تبریز تا به امروز اصلی ترین تامین کننده کبریت کشور می باشد و حدود ۷۰ درصد از کبریت کشور در این شهرساخته می شود.

شهر اولین ها به ابتکار کبریت سازی ممتاز خانه اولین موزه کبریت ایران نیز می باشد.موزه موضوعی کبریت تبریز به همت مدیرعامل وقت  کارخانه ممتاز یکی از نوادگان خانوده خوئی در بخشی از محوطه کارخانه احداث شده. بیش از ۲۰۰ قطعه از اسناد و عکس های تاریخی این کارخانه در محل موزه به نمایش گذاشته است. همچنین کلکسیونی از انواع کبریت های ساخت ایران و خارج  را می توان در این موزه مشاهده کرد. دستگاه ساعت زن که ورود و خروج کارگران را ثبت می کرده و سنگ تاسیس کارخانه از اشیا جالب توجه موزه بشمار می آید.

این موزه درابتدای جاده اهر در خروجی آرپادره سی قرار دارد و به راحتی می تواند با دنبال کردن تابلو ها راهنما به آن دسترسی یافت. بازدید از موزه موضوعی کبریت برای عموم در ساعات اداری آزاد می باشد و متاسفانه این موزه در روزهای تعطیل امکان بازدید ندارد.

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.