بوستان نیلوفر آبی جلوه های زیبایی از طبیعت مازندران

پیرامون کناره های دریای مازندران را طبیعتی بکر و بی بدیل مثل باغ های مرکبات، شالی زارها، کشت زارهای سرسبز پوشانده و جلوه های شگفت انگیز و زیبایی را به وجود آورده اند. بوستان نیلوفر آبی یکی از این زیبایی های وصف نشدنی است که در کیلومتر دو جاده ساری به نکا در فاصله ۸۰۰ متری از جاده اصلی در مجاورت روستای آبندان‌سر واقع شده است.

53317

گل نیلوفر در مرداب می‌شکفد و ریشه در گل و لای دارد. لیکن به سوی آسمان اوج می‌گیرد، وقتی به آب گل آلود مرداب نگاه کنی شگفت زده خواهی شد که چگونه از چنین آبی گل آلود، چنان نیلوفری بسیار زیبا و خوشبو بیرون می‌آید. ریشه این گیاه در داخل آب قرار داشته و ساقه و برگ‌ها و گل در خارج از آب ولی در تماس با آن یعنی به شکل شناور در سطح آب مشاهده می‌شود. این گیاه در آب‌های راکد، مرداب و یا آب‌هائی که جریان کندی دارند می‌روید و به‌علت زیبائی گل‌های خود مورد توجه شدید مردم قرار دارد.

jootix.ir--511383172

بوستان نیلوفر آبی یکی از جذاب ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان مازندران است که ۴۵ هکتار وسعت دارد، سه حوضچه بزرگ طبیعی وجود دارد که در یکی از آنها در مساحتی به میزان دو هکتار گل‌های زیبای نیلوفر آبی توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. گل های نیلوفری که همچون نگین های صورتی جای جای تالاب آراسته اند .

جاهای-دیدنی-مازندران-بوستان-نیلوفر-آبی-3

آغاز دوره گل دهی نیلوفر آبی یا به عبارتی لاله تالابی بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور است . این گیاه از گونه های ارزشمند تالاب بشمار می رود چرا که هم آب تالاب را از مواد شوینده تصفیه می کند هم غذای قوهای زیبا را تامین می کند و هم بهترین مکان برای تخم ریزی ماهیان بومی تالاب به شمار می رود .

36_big

علاوه بر جاذبه‌ های طبیعی که در این بوستان آبی چشمان علاقمندان به مواهب طبیعی را به میهمانی فرا می‌خواند، امکاناتی همانند نمازخانه، آلاچیق، سفره‌خانه، اسکله قایق‌رانی، وسایل بازی کودکان، اسب‌ سواری و مکان عرضه مواد غذایی نیز برای استفاده تمام خانواده‌ هایی که از مناطق گوناگون کشورمان و همچنین کشورهای همجوار به استان مازندران مسافرت می‌کنند، تدارک دیده شده است.

جاهای-دیدنی-مازندران-بوستان-نیلوفر-آبی-1

یکی دیگر از ویژگی هایی که سبب افزایش جذابیت این پارک شده است وجود آب بند هایی است که مملو از ماهی هایی نظیر کپور، امور و فیتوفاک یا آزاد هستند که با کسب مجوز از مدیریت بوستان میتوان صید و ماهیگیری نیز انجام داد. وجود هشت جزیره بسیار کوچک در آب‌ بندهای این بوستان بر زیبایی و جاذبه‌ های گردشگری آن افزوده است. این پارک با این همه جذابیت و امکانات محل مناسبی برای یک تفرج و سفر به یاد ماندنی است.

مسیر دسترسی:

کیلومتر۲ ساری به نکا۸۰۰ متر بعد از جاده اصلی – مجاور روستای آبندان‌سر

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

2 Comments

  1. اطلاعات خیلی خوب بود ممنون

  2. تدریس زیست دبیرستان

    نه تنها این مطلب بلکه بقیه مطالبوبسایت‌ هم خیلی خوب بودند.

    تشکر میکنم به خاطر مطالب خوبتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.