اریکسون گلوب، بزرگترین ساختمان کروی جهان

اریکسون گلوب یکی از ساختمان های باشکوه سوئد است که در منطقه Johanneshov استکهلم قرار دارد. اریکسون گلوب در حال حاضر بزرگترین ساختمان کروی در جهان می باشد که ساخت آن دو و نیم سال طول کشیده است.

شکل ظاهری اریکسون گلوب، همچون یک توپ سفید بزرگ است. قطر آن ۱۱۰ متر و ارتفاع داخلی آن ۸۵ متر است. حجم ساختمان نیز ۶۰۵۰۰۰ متر مکعب بوده و گنجایش آن برای نمایش ها و کنسرت ها ۱۶۰۰۰ نفر است.

این بنا نمادی از خورشید در منظومه شمسی سوئد است که بزرگترین مدل از منظومه شمسی در جهان به شمار می آید.

اریکسون گلوب در درجه اول برای هاکی روی یخ مورد استفاده قرار می گیرد. این ساختمان در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد و از سال ۲۰۰۵، ۱۳۸۵۰ نفر را برای بازی های هاکی روی یخ در خود جای داد.

128790018_slide

از جمله برنامه های مهمی که در ساختمان اریکسون گلوب اجرا شده اند عبارتند از کنسرت های مدونا، بریتنی اسپیرز، راکست، آبا، پاواروتی، فرانک سیناترا، بروس اسپرینگزتین، فیل کالینز، دایانا روس، یو تو، راد استوارت، پینک فلوید، بک استریت بویز، اسپایس گرلز، باب دیلان، بازدید پاپ ژان پل دوم، بازدید دالایی لاما، جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد، کنسرت های ام تی وی و مسابقه بزرگ موسیقی اروپا.

در تاریخ ۲۶ ماه مه ۲۰۰۹، یک کلبه آلومینیومی کوچک به مساحت ۱۲ متر مربع، در بالای ساختمان اریکسون گلوب جای گرفت. هدف هنرمند از کار مزبور، این بود که دو نماد مهم را برای سوئد به نمایش بگذارد: تکنولوژی بالای ساختمان گلوب و کلبه قرمز سنتی، ساده و کوچک با گوشه های سفید. این کلبه با کمی فاصله از بالای ساختمان قرار گرفته است. این هنرمند امیدوار است که در نهایت بتواند چنین کلبه ای را در کره ماه نیز جایگذاری کند. این کلبه تا اکتبر سال ۲۰۰۹ در بالای ساختمان اریکسون گلوب باقی ماند.

globen (9)

اسکای ویو موجود در این ساختمان، یک آسانسور شیب دار بیرونی است که مسافران خود را تا بالای ساختمان حمل می کند. این اسکای ویو دارای دو قطار کروی است که هر کدام می توانند ۱۶ مسافر جا به جا کنند؛ مسافرانی که می خواهند در مسیرهای موازی در قسمت خارجی از سمت جنوب ساختمان گلوب سفر کنند.

اسکای ویو در ماه فوریه ۲۰۱۰ افتتاح شد و ۱۶۰۰۰۰ نفر را در اولین سال راه اندازی خود، حمل کرد. این اسکای ویو یک چشم انداز بدون مانع و زیبایی از استکهلم فراهم می کند که در طول تابستان و تعطیلات آخر هفته تمام تورهای آن آماده فروش می باشند.

 globen (1)

globen (2)

globen (3)

globen (5)

globen (6)

globen (7)

globen (8)
globen (10)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.