بقعه ی شیخ زاهد گیلانی بنای تاریخی منحصر بفرد در لاهیجان

لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان ، یکی از شهرهای نمونه گردشگری با جاذبه های طبیعی بسیار و بناهای تاریخی گوناگون است. یکی از این بناهای تاریخی با معماری منحصر بفرد، بقعه ی شیخ زاهد گیلانی است که در شرق گیلان در مسیری پر از جاذبه های طبیعت گردی و در کنار باغ ها و دامنه کوهی سرسبز قرار گرفته و نشان دیگری از زیبایی‌های گردشگری گیلان است.

بقعه-شیخ-زاهد-گیلانی-آدرس

مسیری با چشم اندازهای بسیار زیبا که با جنگل و رودخانه، مزارع سبز برنج و چای و کلبه‌های چوبی احاطه شده است ، در دو طرف جاده در سایه سار درختان صنوبر فروشندگان محلی در زیر سایه‌بان‌های پارچه‌ای و آلاچیق‌های چوبی سوغات محلی گیلان چون کدوتنبل، ماهی، گوجه سبز، بادام زمینی و … را چیده و سیرهای تازه را برای فروش چلیپا کرده‌اند. در انتهای این مسیر زیبا همراه با عطر چای و برنج به گنبد هشت ترک فیروزه ای می رسیم.

12-3-6-101335gilan1

بقعه شیخ زاهد گیلانی بنای تاریخی متعلق به عصر صفویه است که با گنبد هشت ترک فیروزه‌ای خود در روستای شیخان واقع شده است. این بقعه آرامگاه شیخ زاهد تاج الدین ابراهیم گیلانی که یکی از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی الدین اردبیلی و از صوفیان بزرگ ایران بوده است که در سال ۷۱۱ هجری قمری دارفانی را وداع گفت . نقل شده است که در سال ۸۹۲ هجری قمری، سلطان حیدر صفوی به سبب خوابی که دیده بود، با معماران و نجارانی که از شهر شیروان با کشتی به گیلان منتقل شده بودند، این بنا را ساخت.

مقبره_شیخ_زاهد

بنای بقعه با دو اتاق مربع و مستطیل شکل کنار هم قرار گرفته است. کنار اتاق ها در سمت شمال، ایوان طولانی با ۷ فیلپا یا ستون، در شرق حرم ، ایوانی با ۶ فیلپا و در حاشیه و قسمت جنوبی همین اتاق هم ایوان دیگری با ۶ فیلپا دیده می شود. تاقچه هایی با طاق جناقی در قسمت های مختلف ایوان قرار دارد. بدنه بنا تا ارتفاع ۱۴۳ سانتیمتری از کف با کاشی هایی به ابعاد ۱۲ سانتی متر و رنگ های زرد و آبی تزیین شده است. زیبا ترین قسمت بنا، گنبد چهار گوشه آن می باشد که برای گذر سریع آب باران و باقی نذاشتن رطوبت، هرمی شکل ساخته شده و اطراف گنبد با سفال، پوشانده شده است. بقعه شیخ زاهد گیلانی از جمله بناهای مستحکم منطقه گیلان است.

03-2

توصیه های دوستانه:
مقبره در دل کوه قرار دارد و مسیر سنگفرش شده است، باید از این مسیر سنگفرش به بنا رسید، بهمین خاطر کفش مناسب و راحت به پا کنید. اگر قصد دارید یکی دو شبی را در این مکان باشید، میتوانید از خانه های اطراف مزار کرایه کنید، البته  خادم مقبره نیز راهنمای خوبی است و خانه های کرایه ای را به شما معرفی می کند. هزینه اجاره خانه ها بسیار مناسب است، همچنین اگر به ماندن در طبیعت علاقه دارید، در اطراف مقبره می توانید چادر مسافرتی خود را برپا کنید و از طبیعت بی نظیر منطقه لذت ببرید.
در طول مسیر به خصوص در حوالی خانه های روستای شیخان رستوران های بین راهی بسیار تمیز با غذای محلی هستند، اما از رستوانهای داخل شهر کمی گرانتر است.

مسیر دسترسی:

این بقعه در روستای شیخانور یا شیخانه بر در ۴ کیلومتری شرق لاهیجان در دامنه کوه و در میان مزارع سبز چای واقع شده است. برای رفتن به مقبره شیخ زاهد وارد جاده لاهیجان به لنگرود شده و بعد از رسیدن به میدان شیخ زاهدی که در ابتدای این مسیر قرار دارد، در سمت راست جاده در میان کوه های سرسبز و مزارع چای، گنبد فیروزه ای رنگ مرقد، خودش به زیبایی جلوه گر می شود و شما را دعوت به حضور می کند.

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.