دره اندرسم پیشنهادی جالب برای عاشقان هیجان

هیجان و روبه‌رو شدن با وضعیت هیجان‌انگیز، لحظه‌هایی از زندگی هستند که در آن، افراد از تکرار مداوم زندگی روزمره رها می‌شوند یا دست‌کم احساس می‌کنند که از این دور دایم تکرار، برای لحظاتی خارج شده‌اند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که در برنامه های سفر و گردش خود تشنه ی ماجراجویی، هیجان‌طلبی، حس کنجکاوی، تحرک و دیدن زیبایی‌های خداوند هستید آبشارهای دره اندرسم می تواند یک پیشنهاد جالب برای تجربه لحظات مفرح و هیجان انگیز باشد.

آبشارهای دره اندرسم جاده چالوس از جمله مواهب خدادادی کم نظیری است که علیرغم شهرت جهانی محور کندوان، آنچنان که باید معرف حضور هموطنان و گردشگران واقع نشده است.

6(9)

دره ی اندرسم دره ای است که از قسمت شمالی کوههای کندوان شروع می شود و به روستای چهار باغ منتهی می شود. روستاهای چهار باغ و دلیر و انگوران توسط یک جاده خاکی به طول تقریبی ۱۰ کیلومتر به روستای دزدبن در کنار جاده چالوس وکمی مانده به مرزن آباد متصل می شوند.

معروفیت دره ی اندرسم در میان کوهنوردان به خاطر وجود آبشار های متعدد کوتاه وبلندی است که برای گذشتن از این دره چاره ای جز در گیرشدن با آبشار و فرود از آنها ندارید. ارتفاع این آبشار ها از ۲ متر تا ۲۵ متر متغیر است. فرود در کار فنی کوهنوردی کاری ذاتا دشوار نیست اما با توجه که برخی از کارگاههای این مسیر در کف می باشند وبه اصطلاح توی فضا رفتن در آنها سخت می باشد و نیز با توجه به کلاهک لغزنده و نافرم زیر کارگاهها و نیز فشار آب زیر حوضچه ها ، فرود در این دره کار ساده ای نیست.

CIMG4120

به سختی های این مسیر ، سردی هوا ، باد سرد درون تنگه ، خستگی و خیسی تمام وسایل که وزن آنها را دوبرابر می کند را اضافه کنید. اما وقتی در دره ای به این زیبایی وبکری هستید ، با آن تنگه های زیبایش ، درختان جنگلی بی نهایت زیبا ، خستگی و دشواری راه را فراموش خواهید کرد.

جاهای-دیدنی-البرز-دره-اندرسم-8

وجه تسمیه اندرس به زیستگاه دیرینه خرس قهوه ای مازندران در جنگل های سیاه بیشه بازمی گردد.اندرس کلام خلاصه شده و واژه آمیخته ای است از “اندر خرس” یا دره خرس . در عبور از دره اندرسم نیز رد پای خرس و آثاری از این حیوان به چشم میخورد.
شهرت اندرس به آبشارهای آن است در مسیر اندرس که گاه از میان جنگل و گاه از بین دیواره های بسیار بلند می گذرد آبشارهای زنجیره واری وجود دارد که مسافر اندرس راهی جز فرود یا پرش از دل آنها را ندارد.این آبشارها که تعدادشان حدود سی رشته کوچک و بزرگ است از دو تا بیست و سه متر ارتفاع دارند و با فرود از هر کدام از آنها دیگر راه بازگشتی نیست .بیشتر آبشارهای اندرس رنگ هیچ انسانی را به غیر از کوهنوردان به خود ندیده اند خصوصا وقتی قدم در دل تنگه های آن می گذاریم. تنگه های باریکی با حداقل پنج و حداکثر پانزده متر عرض که دو طرف آنها را دیواره هایی با بیش از هفتاد متر ارتفاع محاصره کرده است و پس و پیش آنها را آبشارهای بلند حراست می کند.

DSCI0046

لازمه گذر از این دره آشنایی کامل به فنون کوهنوردی و صخره نوردی و تسلط به روش های فرود و مهارت درگیری با سنگ است. عبور از این دره و آبشارهای آن به مبتدیان ابدا توصیه نمی شود زیرا در گذشته شاهد حوادث دردناکی بوده است.

به خاطر شرایط خاص جغرافیایی منطقه امکان بارش باران حتی در فصل تابستان نیز که فصل مناسب برای پیمایش این دره است وجود دارد، و از طرفی حوزه آبریز این دره بسیار وسیع است. بنابر این به تیمها توصیه اکید میشود حتما شرایط آب و هوایی منطقه را قبل از اجرای برنامه بررسی کنند. بارها پیش آمده است که بارش های نه چندان شدید حتی در ارتفاعات بالا باعث بروز سیل و ایجاد دشواری در اجرای برنامه و یا حتی بروز حادثه برای نفرات تیم شده است. پوشش گیاهی دره شتمل درختان توسکا ، توس ، راش ، بلوط ، شمشاد ، افرا ، نارون ، شابلوط و الوی جنگلیبطور پراکنده و بوته های تمشک  و توت فرنگی است.

1806_1380

مسیر دسترسی:

جهت رسیدن به اندرسم دو راه وجود دارد، یکی از طریق جاده کنار گذر تونل کندوان و دیگری از طریق گچسر و روستای آزاد بر .

 برای حرکت از مسیر گردنه کندوان، لازم است قبل از تونل و در سمت چپ وارد جاده کنار گذر تونل شویم. در مسیر گردنه کندوان به سمت بالاترین نقطه ارتفاع می گیریم و در دوراهی بین راه، باز هم مسیری را انتخاب می کنیم که ما را به ارتفاع بالاتری هدایت می کند. بعد از ۲۰ دقیقه طی مسیر در جاده فرعی به ساختمانهای مخروبه ای می رسیم که مربوط به مخابرات است. این جا آخرین نقطه ای است که می توان با ماشین مسیر را طی نمود. در ادامه ابتدا مسیر به سمت غرب میباشد که مسطح گاهاً با سربالایی ملایم است، سپس روی یالی به سمت جنوب غربی به حرکت ادامه داده، بعد ازحدود  ۲ساعت به سمت شمال غربی ادامه مسیر می دهیم. بعد از آن مسیر سراشیبی تقریبا تند دارد که به بستر رودخانه منتهی می شود.بعد از رسیدن به بستر رودخانه که مجموعا در حدود ۴ ساعت زمان نیاز دارد، یک ساعت و نیم نیز باید در بستر رودخانه پیمایش مسیر کرد تا به ابتدای دره رسید.
مسیر دیگر که از روستای آزادبر شروع می شود در انتهای یک جاده فرعی از جاده چالوس قرار دارد. این جاده با تابلو به طرف غار یخ مراد در نزدیکی روستای حسنکدر مشخص شده و به طرف غرب از نزدیکی روستای کهنه ده و از زیر دهانه غار یخ مراد می‌گذرد و در ادامه به روستای آزاد بر می‌رسد. در این مسیر، راه پا کوب با پیچهای پشت سر هم به طرف غرب و شمال به گوسفندسرای مرد آبادیها می‌رسد که چند خانواده افغان درون چادرها در آن زندگی می‌کنند. در نزدیکی این محل که به دره اندرس اشراف دارد، کف مسطح دره دریاچه‌ای پر شده از رسوبات است و یک نیزار وسیع در وسط آن قرار دارد.

وسایل مورد نیاز و نکات مورد توجه:

۳ حلقه طناب ۵۰ متر ، طناب انفرادی ،  چند حلقه فرود و رول و چکش و میخ  تا در صورت از بین. رفتن کارگاهها از آنها استفاده نمود چند طنابچه کوچک برای تقویت کارگاهها زیر انداز فوم

وسایل انفرادی هم شامل کلاه کاسک ،هارنس، هشت فرود ،کارابین پیچ ۲ عدد ،کارابین ساده، ، تسمه خود حمایت، کیف امداد

وسایل باید بصورت جداگانه در کیسه نایلونی پیچیده شود و داخل کوله پشتی نیز با کیسه زباله آب بندی گردد .

لباسها هم بهتر است از جنس نایلون یا نخ باشد که سریعا خشک گردد.

فصل مناسب اجرای برنامه از مرداد تا آخر شهریور میباشد. قبل از اجرای برنامه حتمأ وضعیت آب و هوا بررسی گردد و در صورت احتمالی هوای نامناسب به هیچ عنوان وارد منطقه نشویم.

نگین متین

من نگین متین اقدم عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر و دارای مدرک کارشناسی ارشد اکوتوریسم و کارشناسی مدیریت جهانگردی از دانشگاه تبریز هستم. عاشق سفر و طبیعت هستم به همین دلیل علاقه داشتم رشته‌ام و کارم هم مرتبط با سفر باشه و عمده فعالیت‌هام در زمینه گردشگری هست. اولین فعالیت گردشگری‌ام رو در سال 92 با تولید محتوای گردشگری در ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک شروع کردم و بعدها فعالیت‌ام رو در وب سایت تخصصی گردشگری ارک توریسم، نشریه گردشگری کوله پشتی، اجرای رویدادهای گردشگری و پروژه‌ی یک دقیقه با تبریز ادامه دادم و راهنمای رسمی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی هستم. کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم از سال 93 راه اندازی شد و من به تولید محتوای گردشگری به زبان‌های فارسی، ترکی استانبولی و انگلیسی در این وب سایت 5زبانه می‌پردازم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.