حلول معماری صفوی در پوتراجایا؛ مالزی

وقتی تصمیم به سفر می گیریم معمولا شهرهایی با قدمت بالا و با آثاری که نشان از دوره های مختلف دارد را انتخاب می کنیم تا هم تفریح کرده باشیم هم تجربه ای جدید از یک دوره تاریخی گذشته داشته باشیم. و معمولا شهر هایی که قدمت بالایی دارند در ردیف اول مکان های گردشگری جهان دارند. در این میان استثناهایی هم وجود دارد که یکی از آنها شهر ۱۴ ساله پوتراجایا در مالزی است. نام این شهر گویای تاریخ کوتاه مدت و موفق آن است. در زبان مالایی پوترا به معنی فرزند و جایا به معنی موفقیت است. شهر فرزند موفقیت به شهر قانون نیز شهرت یافته است.

معماران این شهر با ایجاد دریاچه ای مصنوعی در دل آن و احداث پلهایی با معماری های مختلف از جای جای جهان جلوه ی خاصی به پوتراجایا داده اند.۸ پل پوترا جایا نشان از مدرنیته و سنت را توام دارند. برای مثال پل پوترا نمونه ای از پل خواجو اصفهان با طول ۴۳۵ متر است.

همچنین ساختمان های این شهر نیز مانند پل هایش نمونه های زیبای جهان را در خود جای داده است. ساختمان هایی شبیه تاج محل در کنار ساختمان هایی با معماری رومی و ایتالیایی جلوه ی زیبایی به شهر داده است.

مسجد صورتی رنگ شهر به شکل شبه جزیره ای در درون دریاچه خود نمایی می کند که نشان از معماری صفویه را دارا می باشد. این مسجد می تواند پذیرای ۱۵۰۰۰ نفر درآن واحد باشد. و درهای آن برای گردشگرانی که پوشش خود را مناسب با فضای مذهبی مسجد حفظ کنند مجاز است.

ساختمانی با تلفیقی ازصول معماری اسلامی تیموری، رومی و مالایی در شش طبقه با گنبدی آبی رنگ بر بلندی تپه مشرف به شهر ساخته شده است و دیدی زیبا از کل شهر را ارائه می کند. با اینکه این ساختمان مخصوص مهمانان نخست وزیر ساخته شده است ام بازدید از آن به جز روزهای تعطیل برای عموم آزاد است.

photo_2015-12-01_12-36-38

سانلی اشراقی

من سانلی اشراقی، عضو هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته برنامه ریزی گردشگری دانشگاه تبریز به پایان رسانده ام. از سال 1384 با گذراندن دوره های خبرنگاری به این حرفه علاقه مند شدم و از سال 1386 به طور رسمی وارد این حرفه شدم و با نشریات مختلفی از جمله روزنامه ارک همکاری مستمر داشته ام. پس از آشنایی با پدیده گردشگری علاقمند به تحصیل در این رشته شده و پس از پایان کارشناسی فیزیک هسته ای، به تحصیل در رشته گردشگری پرداختم از اوایل تحصیلم به برقراری ارتباط بین مطبوعات و گردشگری علاقمند بودم و این علاقه من را به سوی فعالیت در این زمینه سوق داد. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوا و طراحی و چاپ ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک به عنوان سردبیر و مدیر مسئول با همراهی تیم ارک توریسم اجرایی کردم . همچنین به عنوان عضو هیئت تحریره نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، فعالیت کردم. سال ۱۳۹۳، تیم ارک توریسم در راستای تولید محتوای الکترونیک ، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی کرد. زمینه تخصصی من در این گروه مباحث تاریخی میباشد در مورد تاریخ پر رمز و راز تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی آذربایجانی تسلط دارم. اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر زمینه های فعالیت ما در تیم متخصص و جوانمان هست. همچنین از سال ۱۳۹۶ پروژه یک دقیقه با تبریز را با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.