وقتی تصمیم به سفر می گیریم معمولا شهرهایی با قدمت بالا و با آثاری که نشان از دوره های مختلف دارد را انتخاب می کنیم تا هم تفریح کرده باشیم هم تجربه ای جدید از یک دوره تاریخی گذشته داشته باشیم. و معمولا شهر هایی که قدمت بالایی دارند در ردیف اول مکان های گردشگری جهان دارند. در این میان استثناهایی هم وجود دارد که یکی از آنها شهر ۱۴ ساله پوتراجایا در مالزی است. نام این شهر گویای تاریخ کوتاه مدت و موفق آن است. در زبان مالایی پوترا به معنی فرزند و جایا به معنی موفقیت است. شهر فرزند موفقیت به شهر قانون نیز شهرت یافته است.

معماران این شهر با ایجاد دریاچه ای مصنوعی در دل آن و احداث پلهایی با معماری های مختلف از جای جای جهان جلوه ی خاصی به پوتراجایا داده اند.۸ پل پوترا جایا نشان از مدرنیته و سنت را توام دارند. برای مثال پل پوترا نمونه ای از پل خواجو اصفهان با طول ۴۳۵ متر است.

همچنین ساختمان های این شهر نیز مانند پل هایش نمونه های زیبای جهان را در خود جای داده است. ساختمان هایی شبیه تاج محل در کنار ساختمان هایی با معماری رومی و ایتالیایی جلوه ی زیبایی به شهر داده است.

مسجد صورتی رنگ شهر به شکل شبه جزیره ای در درون دریاچه خود نمایی می کند که نشان از معماری صفویه را دارا می باشد. این مسجد می تواند پذیرای ۱۵۰۰۰ نفر درآن واحد باشد. و درهای آن برای گردشگرانی که پوشش خود را مناسب با فضای مذهبی مسجد حفظ کنند مجاز است.

ساختمانی با تلفیقی ازصول معماری اسلامی تیموری، رومی و مالایی در شش طبقه با گنبدی آبی رنگ بر بلندی تپه مشرف به شهر ساخته شده است و دیدی زیبا از کل شهر را ارائه می کند. با اینکه این ساختمان مخصوص مهمانان نخست وزیر ساخته شده است ام بازدید از آن به جز روزهای تعطیل برای عموم آزاد است.

photo_2015-12-01_12-36-38

دسته بندی ها : مالزی

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.