پاموک‌کاله یکی از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه های طبیعی ترکیه است که در استان دنیزلی قرار دارد. چشمه های آب گرم، غارهای طبیعی، شکل سازه ای منحصر به فرد و آبشار های طبیعی به همراه استخرهای طبیعی همه و همه باعث جذابیت خاص پاموک‌کاله شده است.

پاموک‌کاله یا پاموک‌قلعه (به ترکی استانبولی: Pamukkale) به معنی “قلعه ی پنبه ای” است.

پاموک‌کاله دارای سنگ آهک متخلخل تراورتن است و آب روان باعث ته‌نشین شدن کانی‌های کربناتی به صورت ایوان‌های مطبق در این ناحیه شده‌است و در بیشتر فصول سال آب ‌و هوایی معتدل دارد.

در این منطقه ۱۷ چشمه آب گرم با دمای ۲۱۲ درجه سانتی گراد قرار گرفته که حتی تصور شنا کردن در آن نیز غیر ممکن است. آبی که از صخره های پاموک‌کاله ترکیه رو به پایین سرازیر می شود، دمایی در حدود ۳۵ درجه سانتگیراد دارد و همین موضوع سبب شده تا کل منطقه در اثر رسوب املاح موجود در آب حالتی شبیه پنبه پیدا کند.

در برخی سنت های باستانی گفته شده که آب درون حوضچه های آهکی پاموک‌کاله برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن سودمند است که باعث جذب گردشگران زیادی می شود. توصیه شده که تجمع این آب گرم در حوضچه های پاموک‌کاله در درمان بیماری های قلبی، فشار خون، مشکلات مربوط به دستگاه گردش خون، بیماری های گوارشی، ناراحتی های عصبی، بیماری های پوستی، اختلالات تغذیه ای و خستگی های جسمی نیز مؤثر است.

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید پیشنهاد می کنیم از این جاذبه زیبا دیدن فرمایید.

پاموک‌کاله در سال ۱۹۸۸ با شماره ثبت ۴۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مکانی مشابه این منطقه در ایران با نام باداب سورت وجود دارد با این تفاوت که در باداب سورت ایوان های مطبق به رنگ نارنجی و قرمز هستند.

pamukkale (1)

pamukkale (2)

pamukkale (3)

pamukkale (4)

pamukkale (5)

pamukkale (7)

pamukkale (8)

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.