ایران شرط لغو روادید را اعلام کرد

معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه ایران هیچ محدودیتی برای لغو روادید با سایر کشورها ندارد، شرط لازم برای اجرای این طرح را اعلام کرد و گفت: ما آمادگی کامل برای لغو روادید با سایر کشورها را داریم، فقط شرط آن عمل متقابل است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز چندی پیش در سفر به اصفهان اعلام کرده بود، ایران در اقدامی مشابه با سایر کشورها آمادگی لغو روادید دارد. «وظیفه ما در وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی این است که امکانات را فراهم کرده و مسیر را تسهیل کنیم. پس ما آماده‌ایم تا همه جور تسهیلات فراهم کنیم.»

پرونده لغو روادید ایران با سایر کشورها از دولت قبل روی میز وزارت امور خارجه گذاشته شده است، با آن‌که در دولت روحانی کارگروهی با حضور نهادهای امنیتی و خدماتی با موضوع تسهیل و لغو روادید تشکیل شد و وزارت اطلاعات ایران نام ۱۳ کشور را برای لغو رواید تایید کرده است، اما هنوز اقدامی در این‌باره صورت نگرفته است. اکنون حسن قشقوی در تازه‌ترین اظهارات تاکید کرد: برای لغو روادید با همه کشورها که عمل متقابل انجام دهند، آمادگی داریم و هیچ محدودیتی نداریم.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، حسن قشقاوی در هفتمین نشست و اولین سالگرد تشکیل شورای راهبردی گردشگری سلامت با اشاره به برخی کشورهایی که ایران به صورت یک طرفه با آن‌ها به لغو روادید پرداخته است، اظهار کرد:‌ ایران با گرجستان ۴۵ روزه، با جمهوری آذربایجان ۱۵ روزه و با مصر ۲۰ روزه به صورت یک‌جانبه لغو روادید دارد و با کشورهایی چون سوریه، ترکیه و بولیوی به صورت دو طرفه لغو روادید کرده است.

او همچنین یادآور شد: به غیر از حدود ۹ کشور، امکان صدور روادید فرودگاهی برای اتباع تمام کشورها در مبادی ورودی بین‌المللی ایران وجود دارد.

صدور روادید فرودگاهی برای اتباع عراقی

قشقاوی سپس اعلام کرد: از اول آبان‌ماه در فرودگاه مشهد برای اتباع عراقی که هوایی به ایران سفر کنند روادید فرودگاهی صادر می‌شود.

به گزارش ایسنا، عراق پیش‌تر جزو فهرست کشورهایی بود که امکان صدور روادید فرودگاهی برای اتباع آن وجود نداشت.

معاون کنسولی وزارت امور خارجه در ادامه با اشاره به روادید نوع T یا درمان که مصوبه شورای راهبری گردشگری سلامت بوده است، اظهار کرد:‌ هر بیماری در صورت داشتن ضوابط لازم می‌تواند روادید درمان را به نصف قیمت سایر روادید دریافت کند. در گام نخست این روادید ۹۰ روزه صادر می‌شود، اما در صورت اعلام پزشک امکان تمدید زمان آن وجود دارد.

وی اضافه کرد:‌اگر پزشک تشخیص دهد بیمار باید چند بار برای درمان به ایران سفر کند، روادید چند بار ورود تا سقف یک سال برای آن شخص بیمار صادر می‌شود.

قشقاوی کشورهای همسایه را بیشترین فرستندگان تورهای درمانی به ایران اعلام کرد و افزود: جمهوری آذربایجان، عراق، آسیای مرکزی و البته اروپا از جمله مناطقی هستند که بیشترین گردشگران درمانی ایران از آن‌ها بوده‌اند.

ورود ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی برای درمان

او سپس با بیان این توضیحات که گردشگری درمانی ایران در سه بخش پزشکی، طبیعت‌درمانی و گردشگری تندرستی زمینه جذب دارد، گفت:‌ آمار ورود گردشگران درمانی به ایران در حال رشد است. سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر خارجی در قالب تورهای درمانی به ایران سفر کرده‌اند.

سفر مقامات عالی رتبه خارجی برای درمان به ایران

معاون وزارت امور خارجه همچنین از سفر برخی شخصیت‌های برجسته سایر کشورها برای درمان به ایران خبر داد و اظهار کرد: پزشکی یک حوزه محافظه‌کارانه‌ای است که از اعلام نام بیماران خودداری می‌کند. برای همین ما هم نمی‌توانیم نام ببریم، اما در این مدت بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در حد وزیر امور خارجه کشورهای دیگر تا سایر مقامات عالی‌رتبه برای درمان به ایران سفر کرده‌اند و به سلامت به کشورشان باز گشته‌اند و هر یک منشأ تبلیغات برای تورهای درمانی شده‌اند.

او تأکید کرد: سفارتخانه‌های ایران موظف‌اند در خدمت تقویت تورهای درمانی باشند.

در ادامه مجتبی کریمی، رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره آمار گردشگرانی که با ویزای درمانی به ایران سفر کرده‌اند و همچنین بی‌اطلاعی بسیاری از گردشگران از وجود چنین خدماتی در ایران و این احتمال که سفارتخانه‌ها و نمایندگان خارجی ایران در این باره کوتاهی کرده‌اند، بدون آنکه آمار شفافی را اعلام کند، توضیح داد: شورای راهبری گردشگری سلامت یک سال است که راه‌اندازی شده و ساز و کار آن در حال شکل‌گیری است. نمایندگان ایرانی در خارج از کشور معمولا براساس ضوابط و استانداردهای ابلاغی روادید صادر می‌کنند. شاید معرفی نشدن ویزای درمانی ایران نیز به این خاطر باشد که هنوز استانداردها و ضوابط تکمیل نشده است.

او ادامه داد: سفارتخانه‌ها منابع تبلیغی در اختیار ندارند و براساس نیاز افراد این نوع روادید را صادر می‌کنند.

کریمی همچنین گفت: تعداد زیادی از گردشگران به قصد درمان به ایران سفر می‌کنند، اما بعضی از آن‌ها به خاطر انجام سفر چند منظوره و یا بنابر معذوراتی ترجیح می‌دهند از روادید‌های دیگر استفاده کنند، اما اگر ساز و کار شورا مشخص شود حتما این افراد نیز با روادید درمانی به کشور خواهند آمد.

او متذکر شد: آمار دقیق در این‌باره در اختیار نیروی انتظامی بوده و آمار ما حدودی است.

مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور در تکمیل این توضیحات اظهار کرد: وقتی دفاتر خدمات گردشگری گواهی و صلاحیت اجرای تورهای درمانی را دریافت کنند، براساس تعداد متقاضیانی که دارند می‌توانند این ویزا را دریافت کنند و با بازاریابی که انجام می‌دهند این ویزا به گردشگران بیشتری معرفی خواهد شد.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.