چهمجه، غذای محلی نقده

چهمجه نوعی غذای محلی سولدوز (نقده) است و این غذا سبزی مخصوص خود را دارد که اسم آن “اولیک” است. این یک گیاه خودرو است. برای پخت و پز از خشک شده این گیاه استفاده می شود زیر اگر خیس باسد طعم تلخی دارد.

چهمجه که با برنج گوشت غاز و یک گیاه صحرایی به نام اولیک تهیه می‌شود یکی از غذاهای بسیار لذیذ برای ‌ماه رمضان است.

طرز پخت (برای ۴ نفر):

مقداری گوشت گوسفند (تازه) را در آب بپزید. موقعی که گوشت نیم پز شد یک پیمانه لپه به آن اضافه کنید و بگذارید تا هر دو کامل بپزند. حواستان باشد تا جایی بپزید که آخرسر ۴ پیمانه و نصفی از آب گوشت داخل ظرف باقی مانده باشد.

در یک ظرف دیگر هم “اولیک” (به مقدار لازم) را در آب بریزید و بجوشانید. وقتی جوشید، آب جوش را خالی کرده و سبزی را از آن سوا کنید. با این کار تلخیه اولیک از بین می رود.

حال ۴ پیمانه برنج را (که از قبل خیس شده اند) به همراه همان ۴٫۵ پیمانه آب گوشت + مخلوط گوشت و لپه و اولیک پخته شده را داخل یک ظرف مناسب ریخته و مقداری نمک و ادویه اضافه می‌کنیم و دقیقا مثل کته می گذاریم بپزد.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.