کاسا باتلو، خانه ای جادویی از استخوان ها

کاسا باتلو (Casa Batlló) خانه ای جادویی و شگفت انگیز در بارسلونا، اسپانیا است که با معماری منحصر به فرد خود توجه همه را از سراسر جهان به سوی خود جلب می کند.

کاسا باتلو بازسازی یک بلوک آپارتمانی در سال های ۱۹۰۵ تا۱۹۰۷ است که توسط معمار مدرنیست اسپانیایی “آنتونی گودی” ساخته شده است.

سبک معماری خانه کاسا باتلو مدرنیسم Modernisme یا Art Nouveau  است ولی به هر صورت سبک گائودی نیز در آن دیده می شود. استایل مقابل پنجره های این خانه شباهت بسیاری به استخوان دارد و اطراف آن با نماهای گلدار پر شده است. پنجره های مرکزی دیواره این خانه شبیه دهانی باز شده است و همچنین سقف آن شباهت بسیاری به ستون فقراط یک اژدهای خوابیده دار دکه با کاشی های سرامیکی تزئین شده است.

این بنای زیبا که در آن دوران برای یکی از اشراف زادگان ثروتمند بارسلون ساخته شده، در حال حاضر موزه است.

نام محلی این ساختمان کاسا دلا اسوز (خانه ای از استخوان ها) می باشد ولی بدون توجه به این نام ساختمان دارای اسکلتی مقاوم و عالی است.

بین مردم محلی چنین روایت شده است که سقف این ساختمان از استخوان های یک اژدها که توسط سنت جورج (رهبر مقدس کاتالان ها) کشته شده، ساخته شده است.

طراح ساختمان در طراحی آن سعی کرده است که از خطوط مستقیم در آن تا جایی که ممکن است اجتناب ورزد، به همین دلیل بخش عمده ای از نمای ساختمان از موزاییک ها و کاشی های شکسته ساخته شده است که رنگ آن ها از سایه ای از رنگ نارنجی شروع شده و به رنگ سبز پایان می پذیرد.

در نمای روبرو که بسیار شباهت به استخوان های ماهی دارد، هنر معمار به اوج خود می رسد، رنگ ها در شب از نمای جلو به مانند رنگین کمان به نظر می رسند.

کاسا باتلو یکی از مکان هایی است که گردشگران نمی توانند دیدن آن را نادیده بگیرند. پس اگر مسافر اسپانیا باشید، حتما از این ساختمان زیبا و هنرمندانه دیدن نمایید.

Casa Batlló (1)

Casa Batlló (2)

Casa Batlló (3)

Casa Batlló (4)

Casa Batlló (5)

Casa Batlló (6)

Casa Batlló (8)

Casa Batlló (9)

Casa Batlló (10)

Casa Batlló (11)

Casa Batlló (12)

Casa Batlló (13)

Casa Batlló (14)

Casa Batlló (16)

Casa Batlló (17)

Casa Batlló (18)

Casa Batlló (19)

Casa Batlló (21)

Casa Batlló (20)

Casa Batlló (15)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.