پاشاکلا، بهشتی رویایی برای طبیعت گردی

اگر از جمله افرادی هستید که به پیاده روی و کوه پیمائی در جنگل و طبیعت علاقه دارید، سفر به روستای پاشاکلا را برای شما پیشنهاد می کنیم.

پاشاکلا یک روستای بسیار زیبا و باصفا در ۶۴ کیلومتری جنوب شهرستان ساری است که در بخش دودانگه (فریم) در محدوده البرز شرقی قرار دارد.

وجه تسمیه:

در مازندران تقریبا ۱۳ روستا به نام پاشاکلا وجود دارد که وجه تسمیه همه آن ها یکی است.

خیلی ها معتقدند که “کلا” (با ضمه کاف) به معنی کلات همان دژ یا قلعه است و پاشا مخفف پادشاه است یعنی پاشاکلا به معنای قلعه پادشاه است.

ولی عده ای دیگر عقیده دارند، پسوند کلا که در اکثر روستاها دیده می شود همان کلاته یا کلات (با فتحه کاف) که در زبان تبری پهلوی بمعنای آبادی یا روستا است و پاشا (به زبان ترکی) لقب سلاطین ایرانی در دوره صفویه می باشد.

در سال ۸۰۸ هجری شمسی سلسله صفویه تاسیس شد. این سلسله که تباری ترک داشتند بعد از راه اندازی حکومت خویش در اصفهان دستگاه و رجال حکومتی را اینگونه لقب نهاد: ۱٫سلطان ۲٫خان ۳٫بیگ ۴٫پاشا

از آنجایی که مادر شاه عباس از (خیرالنساء بیگم یا مهدعلیا دختر میرعبدالله مرعشی خان طبرستان) بود او نگاهی ویژه به این منطقه داشت و پایتخت تابستانی صفویان به حساب می آمد. از این رو امیران (پاشایان) زیادی به اکثر نقاط ایالت تبرستان فرستاده می شد و پاشایان هم روستاهایی را که از نظر استراتژی و جغرافیایی موقعیت بهتری داشت را برای امورات انتخاب می کردند، از این رو روستای پاشاکلا بنه ام پاشا ثبت شد.

شمال (8)

جاذبه های گردشگری:

از جاذبه های گردشگری پاشاکولا می توان به جنگل های بسیار زیبای آن با درختانی سر به فلک کشیده٬ رودخانه ای با آب زلال و قابل شرب با ماهی های خوشمزه٬ منطقه ای دارای آب با خاصیت پزشکی برای دردهای مفصلی و کلیوی و….

جنگل های مخملین پاشاکلا با صدای پرندگان و جویبارها، مکانی آرامش بخش را برای گردشگران فراهم می کنند. این روستای بی نظیر که همچون یک نقاشی به نظر می رسد، حدود ۵۰ خانوار را در خود جای داده است.

خلق و خوی مردم پاشاکلا خود تاثیر بسزایی بر زیبایی این روستا دارد. مردم این روستا بی آلایش، مهربان، خونگرم و مهمان نواز هستند که با دست رنج خود برنج می کارند و از راه کشاورزی و دامداری روزی حلال بر سرسفره هاشان می برند.

شمال (9)

آب و هوا:

آب و هوای پاشاکلا سرد و خشک کوهستانی بوده و میزان رطوبت بسیار پایین است.

مسیر دسترسی:

راه اول و اصلی پاشاکلا، از مسیر ساری به سمنان است که در کیلومتر ۱۵ دو راهی تاکام راهش جدا می شود و طی مسافت ۱۷ کیلومتر سراشیبی ملایم به سلیمان تنگه (سد شهید رجائی) می رسد و از سد به بعد ۱۴ کیلومتر جاده دارای سراشیبی های نسبتا تند و پیچ ها کند و عبور از جنگ های انبوه به ارتفاعات دودانگه (استخر سر) می رسد و مسیرش از مرکز بخش (محمدآباد) جدا شده و با پیمودن ۹ کیلومتر دیگر به روستای پاشاکلا می رسد.

کل مسیر از ساری تا روستا آسفالته و چشم انداز فوق العاده زیبا همواره در طول مسیر همراه شماست. جاده های این روستا همچون در ورودی بهشت می مانند که نگاه هر بیننده ای را به انتهای خود خیره می کنند.

شمال (3)

نکته ای که باید در پایان یاداوری کنیم این است که با رعایت اصول طبیعت گردی و حفظ محیط زیست، این روستا را به گونه ای ترک کنید که گویی هرگز به آن منطقه نرفته اید.

شمال (11)

شمال (12)

شمال (13)

شمال (4)

شمال (5)

شمال (6)

شمال (7)

شمال (1)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.