کلیسای سپورغان که به دوره قاجار تعلق دارد یکی دیگر از کلیساهای استان آذربایجان غربی است. این کلیسای قدیمی در ۲۰ کیلومتری شهرستان ارومیه، غرب جاده سلماس و در روستای سپورغان واقع شده است.

قدمت بنای کلیسای سپورغان مربوط به قرن ۱۸ میلادی است و در هنگام ساخت به عنوان یک مکان مذهبی، مطرح بوده است و از آن به عنوان محل عبادت مسیحیان منطقه استفاده می شده است که در حال حاضر بصورت متروک در آمده است.

بنای کلیسای سپورغان آجری و تقریبا مستطیل شکل است. ورودی کلیسای سپورغان از قسمت زیر اتاقک ناقوس بوده و در ورودی آن چوبی است و کتیبه‌ای نیز بر سردر آن مشاهده می شود. در سالن اصلی چهارستون آجری به ابعاد cm120 * cm120 و پایه ستون بتنی دیده می‌شود و دور ستون سفیدکاری شده است. اتاق محراب در قسمت شرق و ورودی در قسمت غرب بناست. سقف بنا چوبی است و در قسمت زیر آن سقف کاذب نصب شده است، پشت بام بنا حالت شیروانی دارد. اتاق ناقوس سه طبقه است و در هر طبقه پنجره ای قوسی شکل قرار دارد. داخل بنا تزئین خاصی ندارد. در نمای بیرونی با تغییر دو نوع چیدن آجرها و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در دیواره، مخصوصاً در قسمت پشت اتاق محراب و طبقات اتاق ناقوس، نمای خارجی بنا تزئین شده است.

کلیسای سپورغان در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۳۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سپورغان

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.