کلیسای سپورغان

کلیسای سپورغان که به دوره قاجار تعلق دارد یکی دیگر از کلیساهای استان آذربایجان غربی است. این کلیسای قدیمی در ۲۰ کیلومتری شهرستان ارومیه، غرب جاده سلماس و در روستای سپورغان واقع شده است.

قدمت بنای کلیسای سپورغان مربوط به قرن ۱۸ میلادی است و در هنگام ساخت به عنوان یک مکان مذهبی، مطرح بوده است و از آن به عنوان محل عبادت مسیحیان منطقه استفاده می شده است که در حال حاضر بصورت متروک در آمده است.

بنای کلیسای سپورغان آجری و تقریبا مستطیل شکل است. ورودی کلیسای سپورغان از قسمت زیر اتاقک ناقوس بوده و در ورودی آن چوبی است و کتیبه‌ای نیز بر سردر آن مشاهده می شود. در سالن اصلی چهارستون آجری به ابعاد cm120 * cm120 و پایه ستون بتنی دیده می‌شود و دور ستون سفیدکاری شده است. اتاق محراب در قسمت شرق و ورودی در قسمت غرب بناست. سقف بنا چوبی است و در قسمت زیر آن سقف کاذب نصب شده است، پشت بام بنا حالت شیروانی دارد. اتاق ناقوس سه طبقه است و در هر طبقه پنجره ای قوسی شکل قرار دارد. داخل بنا تزئین خاصی ندارد. در نمای بیرونی با تغییر دو نوع چیدن آجرها و ایجاد فرورفتگی و برجستگی در دیواره، مخصوصاً در قسمت پشت اتاق محراب و طبقات اتاق ناقوس، نمای خارجی بنا تزئین شده است.

کلیسای سپورغان در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۳۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سپورغان

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.