رییس پژوهشکده بناها و بافت های تاریخی – فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز روند تهیه‌ی بانک اطلاعاتی مربوط به بخشی از باغ‌های تاریخی، شهرها و روستاها و آثار معماری دست‌کَند در دو استان آذربایجان غربی و شرقی خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهناز اشرفی در این زمینه اظهار کرد: با انجام دو طرح پژوهشی روی بازارهای استان آذربایجان شرقی و بازار کرمان زمینه مناسبی برای راه‌اندازی مقدمات مربوط به ایجاد پایگاه پژوهشی این بازارها فراهم شد.او ادامه داد: در راستای اجرای طرح‌های پژوهشی سال گذشته با تشکیل کارگروه میراث کشاورزی گام‌های موثری در خصوص شکل‌گیری پایگاه میراث کشاورزی برداشته شد.

وی طرح مربوط به کاربرد لیزر در مرمت و نزدیک شدن به تهیه دستورالعمل کاربردی در این زمینه را از دیگر طرح‌های در دست انجام پژوهشکده اعلام کرد.

رییس پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی – فرهنگی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهیه و چاپ مقالات علمی مربوط با موضوع میراث فرهنگی را از دیگر برنامه‌های این پژوهشکده در سال گذشته دانست که منجر به تهیه و چاپ ۶ مقاله علمی- پژوهشی، ۶ مقاله علمی – ترویجی و ۱۵ مقاله در سایر مجلات علمی شده است.

اشرفی تهیه و آماده‌سازی دو کتاب شامل مجموعه مقالات نخستین همایش معماری دست‌کند و کتابی با موضوع منظر باغ را از نتایج فعالیت‌های پژوهشگران این پژوهشکده در حوزه‌ی انتشار بیان کرد.

او از دیگر فعالیت‌های مهم این پژوهشکده را چاپ تنها مجله علمی- ترویجی مربوط به موضوع میراث فرهنگی یعنی مجله اثرعنوان کرد که دبیرخانه این مجله در سال گذشته موفق به چاپ ۵ شماره ۶۱ تا ۶۵ در یک سال شده است.

وی با اشاره به برگزاری ۶ نشست تخصصی – علمی در سال گذشته، افزود: گرفتن مجوز برای دومین همایش بین‌المللی معماری دست‌کَند از کمیسیون فرهنگی دولت و راه اندازی سایت همایش و اعلان فراخوان از دیگر اهم فعالیت‌های این پژوهشکده است.

براساس گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح پژوهشی باغ‌های تاریخی و مناظر فرهنگی، یکی از ۱۵ طرح پژوهشکده بناها و بافت‌های تاریخی – فرهنگی.

دسته بندی ها : اخبار گردشگری

دیدگاه خود را بنویسید


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.