پایگاه جهانی بیابان لوت تشکیل می شود

مدیر امور پایگاههای میراث جهانی از تشکیل پایگاه جهانی بیابان لوت پس از ثبت جهانی آن خبر داد و گفت:قرار است کاروانسرای روستای شفیع آباد با هزینه یک میلیارد تومانی برای تبدیل به پایگاه مرمت و تجهیز شود.

فرهاد عزیزی به خبرنگار مهر گفت: در بازدید میدانی که از بیابان لوت و کویر شهداد داشتم بحث مدیریت و ایجاد پایگاه مورد بررسی قرار گرفت. چون باید تا قبل از اینکه ارزیاب یونسکو به ایران بیاید، این پایگاه تشکیل شود. به همین منظور اعتبار یک میلیارد تومانی را به اداره کل میراث فرهنگی کرمان اختصاص دادیم تا پیمانکار بحث مرمت، حفاظت و تجهیز یک کاروانسرا در روستای شفیع آباد را انجام دهد. این کاروانسرا پایگاه جهانی بیابان لوت می شود.

وی گفت: روستای شفیع آباد یکی از نقاط شروع بازدید گردشگران از بیابان لوت است. همچنین در مذاکراتی که با مدیر میراث فرهنگی استان کرمان انجام شده، قرار است مدیری از کارشناسان استان کرمان برای گرفتن مسئولیت مدیریت پایگاه جهانی انتخاب شود در غیر این صورت اداره پایگاهها یک مدیر برای آن انتخاب می کند.

عزیزی بیان کرد: تا دو سه ماه اینده ارزیاب یونسکو از بیابان لوت برای بررسی وضعیت ثبت جهانی بازدید می کند. این پرونده نخستین پرونده میراث طبیعی ایران است که با مشارکت همه دستگاهها مرتبط از جمله منابع طبیعی تهیه شده است. از سوی دیگر ارزش های طبیعی بیابان لوت در این پرونده مورد توجه قرار گرفته است.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.