دست درازی به محوطه تاریخی «کهنه ماسوله»

خبرگزاری ارک: به دلیل عملیات راهسازی که ۱۷ ماه پیش صورت گرفت، بخشی از محدوده « کهنه ماسوله » که در این مسیر، تپه‌های تاریخی هم وجود داشتند، تخریب شد و اداره میراث فرهنگی بعد از پیگیری‌های لازم توانست این عملیات راه سازی را متوقف و این محدوده را تعیین حدود کند، اما شب گذشته بار دیگر این شرکت راه‌سازی شروع به تخریب محدوده محوطه کرد که با شکایت میراث فرهنگی و حکم دادستانی؛ جلوی این کار دوباره گرفته شد.

مصطفی پورعلی، مدیر پایگاه « کهنه ماسوله »، درباره تخریب سیم‌خاردار و پایه‌های فلزی که تعیین محدوده کرده بوده‌اند، بیان کرد: خدا را شکر ماموران یگان حفاظت که در این منطقه مستقر بودند، به محض مشاهده این اتفاق که عصر دیروز رخ داد پیگیر اقدامات لازم شدند و در حال حاضر با حکم دادستان برای تجدید ایجاد حصار به منطقه «کهنه ماسوله» می‌رویم.

وی افزود: در حال حاضر کار متوقف شده و ما برای ایجاد حصار به سمت آن منطقه می‌رویم تا اقدامات دیگر از طریق دستورات قضایی پیگیری شود.

پورعلی ادامه داد: به هرحال یک‌سری افراد هستند که هر کاری هم انجام دهیم به اهداف سوء خود مبادرت می‌کنند. از اقدامات پیشگیرانه ما این است که آن محدوده را حصارکشی کنیم که پیش از این هم چنین کاری را انجام داده بودیم.

وی گفت: به محض حصارکشی مجدد، تصاویر آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

گفتنی است که « کهنه ماسوله » در ۱۴ کیلومتری شمال غربی ماسوله قرار دارد و مردم ماسوله در گذشته در این محل ساکن بوده‌اند. در پی کاوش‌هایی که سال‌های گذشته صورت گرفته، این محوطه به عنوان یکی از مراکز مهم در زمینه فلزکاری اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد، به همین دلیل «کهنه ماسوله» در سال ۸۵ در فهرست میراث ملی ایران ثبت شد.

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.