آبشار سوله دوکل، یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای ایران

آبشار سوله دوکل یا دیزج یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران و یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان غربی است. این آبشار زیبا در موقعیت جغرافیایی E445213 N371023 و در دامنه کوه دالامپر در منطقه مرگور واقع شده است.

در نزدیکی آبشار دیزج، روستایی به همین نام وجود دارد. آبشار دیزج با چمن‌زارهای اطراف در نزدیکی روستای دیزج از توابع زیوه در جنوب غربی شهرستان ارومیه واقع شده است.

آبشار سوله دوکل یکی از سرشاخه‌های رودخانه باراندوزچای محسوب می شود.

از ویژگی های مهم این منطقه که باعث جذب گردشگران می شود، مهمان نوازی غافلگیر کننده روستائیان و عشایر منطقه است. این عشایر با لهجه کردی بادینی (کرمانج) صحبت می کنند و بسیار مهمان نوازند.

به دلیل قرار گرفتن آبشار سوله دوکل در محدوده ای کوهستانی و سرسبز، این منطقه به تفرجگاهی برای اهالی ارومیه و گردشگران اکوتوریست و کوهنوردان تبدیل شده است که عمدتا در روزهای تعطیل هزاران نفر را به دامن طبیعت می کشاند.

مسیر دسترسی به آبشار سوله دوکل از بخش زیوه و روستای دیزج، کسیان، کوله بی و سوله دوگل است. مسیر این آبشار تا روستای کسیان آسفالت بوده و از روستای کسیان تا روستای کوله بی خاکی هموار، و از روستای کوله بی تا آبشار سوله دوکل راه کمی ناهموار است.

آبشارسوله‌دوکل (2)

آبشارسوله‌دوکل (3)

آبشارسوله‌دوکل (4)

اسماء بهتاش

من اسماء بهتاش، رئیس هیئت مدیره شرکت بینش فراگیر ارک سفر هستم. دوره کارشناسی رو در رشته مدیریت جهانگردی و دوره کارشناسی ارشد رو در رشته اکوتوریسم دانشگاه تبریز گذروندم. از اوایل تحصیلم به مباحث گردشگری علاقمند شدم و تصمیم گرفتم علاوه بر تحصیل، در این زمینه فعالیت کنم. از این رو، تصمیم خودم رو با تولید محتوای گردشگری برای ضمیمه گردشگری سفرنامه ارک عملی کردم. همچنین به عنوان سردبیر نشریه کوله پشتی، فصلنامه تخصصی گردشگری انجمن علمی جغرافیا و گردشگری دانشگاه تبریز، در کنار هم‌تیمی‌های خوش ذوقم بودم. از سال ۱۳۹۳، کسب و کار ما با عنوان ارک توریسم، وب‌سایت تولید محتوای تخصصی گردشگری، راه اندازی شد. من به مباحث فرهنگی علاقه‌مندم و در مورد فرهنگ تبریز در ارک توریسم می‌نویسم. به زبان‌های فارسی، انگلیسی و ترکی استانبولی مسلطم. راهنمایی تور و اجرای رویدادهای گردشگری از دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌ام هست. از سال ۱۳۹۶ نیز در پروژه یک دقیقه با تبریز با هدف تولید محتوای ویدیویی برای شهر زیبای تبریز همکاری می‌کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.